Darsana

 
 
 
 
 
 

O titule:

Knižný titul „Ajurvedická léčitelská kuchařka“ je v úvodom do princípov ajurvédskej kuchyne v našich podmienkach, ale takisto je aj harmonizačnou kuchárkou, pretože uvedené recepty v organizme chorého človeka harmonizujú liečivé sily a energie. Kuchárka však vyhovuje nielen chorým a zoslabnutým ľuďom, ale aj rekonvalescentom, starým ľuďom, deťom, duševne pracujúcim, jogínom a ľuďom kráčajúcim na duchovej ceste. Vhodná je takisto pre začínajúcich vegetariánov. Mohla by sa takisto nazvať liečivou vegetariánskou kuchárkou, pretože človeka pripravuje na skutočne zdravú výživu. Pomáha takisto nielen zdravému telesnému ale aj duchovnému rozvoju adeptov pokročilej jógy.  Okrem teoretickej časti, publikácia ponúka hlavne množstvo vynikajúcich, dobrých a zdravých receptov. Sú tu zahrnuté aj známe jedlá etnických kuchýň, ktorých výhodou je ich všeobecná obľúbenosť a fakt, že sa osvedčili. Všetky jedlá sú prezentované tak, aby vyhovovali zásadám správnej kombinácie potravín. Zachovanie fyzického zdravia a dosiahnutie duševnej harmónie sú základným motívom publikácie. Jazyk: Český.

O autorke:

Zora Doval študovala ájurvédu s Dr. Vasantom Ladom na jeho klinike v Albuquerque, v Novom Mexiku a s Dr. Robertom Svobodom, ktorí sú uznávanými autoritami v oblasti ájurvédy, praktizujúcimi lekármi, prednášateľmi a autormi mnohých kníh. Zora tiež študovala umenie ájurvédskej masáže a marmovej terapie s Dr. Sujatou Kekada, vedúcou ájurvédskej kliniky na Bali.

Zora absolvovola štvorročný výcvik v šamanistických technikách so žiakmi Carlosa Castanedu a štvorročné štúdium prírodného liečiteľstva s Dr. Carlosom de Leon, zakladateľom a prezidentom Inštitútu Ontogonie v Mexiku, nadaným psychoterapeutom, prednášateľom, majstrom mnohých duchovných disciplín a autorom šiestich knižných titulov. Dr. Carlos de Leon vyučuje po celom svete a vedie niekoľko veľkých sángh (organizácií); je známy ako “učiteľ uciteľov”. Zora pokračuje v každoročných sústredeniach tantrickej sadhány s Dr. Carlosom de Leon a tiež so svojim osobným učiteľom Lennartom Aastrupom, ktorý je držiteľom línie kašmírskej saivistickej tantry, vadžrajanového budhismu, taoizmu, Kabbaly a Dzogchenu. Hoci Zora dostáva zasvätenia do všetkých týchto disciplín, jej hlavná sadhána je v oblasti saivistickej tantry, vadžrajány a kresťanstva. Zora tiež prijíma zasvätenia od Parvathi, učiteľky saivistickej tantry a drziteľky veľmi vzácnej linie z Indie, odovzdávanej len ústnym podaním a výlučne v ženskej línii, doposiaľ nikde nezverejnenej. Zora sa príležitostne zúčastňuje zasvätení a sadhány so Ctihodným Zasepom Tulku Rinpochem, lámom tibetskej línie Gelugpa. Zora cvičí korejskú formu Gicheon pod vedením korejského učiteľa Majstra Lee.

Zora začala svoju duchovnú cestu ako dieťa po vplyvom starého otca, ktorý bol kazateľom a tešil sa všeobecnej úcte a obľube pre svoju miernu povahu a múdrosť radcu. Bol všetkými považovaný za človeka s bohatým duchovným obdarovaním, ktorý si už v útlej mladosti uvedomil svoje životné poslanie a zasvätil sa plne Bohu. Zorine detstvo, rozdelené medzi veľkomestkým životom v Bratislave a dlhými pobytmi na usadlosti starých rodičov na Liptove, bolo poznačené častými chorobami a tiež traumatickým zážitkom klinickej smrti. Pri hlbokej introvertnosti, sklonoch k depresiám a určitom stupni autizmu nechýbali ani samovražedné nálady. Vo veku 15-tich rokov sa Zore dostala do rúk malá knižka o hatha jóge z pera Karola Wernera, podľa ktorej usilovne cvičila ako samouk v nádeji zlepšiť si zdravotný stav. Keďže cvičila s veľkou vierou a disciplínou, pomerne rýchlo vyzdravela a zosilnela natoľko, že ku cvičeniu jógy čoskoro pridala výkonnostný tréning juda a beh na dlhé trate. O pár rokov sa zoznámila so Swamijim Maheshwaranandom z viedenskej pobočky ašrámu Sri Deep Mahaprabujiho, ktorý ju zasvätil do praxe mantry Božského Svetla a meditácie. Pod jeho vedením začala s vyučovaním jógy. Po priateľskom rozchode so Swamijim sa Zora stretla s viacerými významnými učiteľmi z rôznych tradícií. Stretla medicinmana, liečitela a vizionára Kmeňa medveďov Slncového Medveďa, od ktorého sa dozvedela veľmi veľa o spôsoboch domorodých obyvateľov amerického kontinentu, stretla Douglasa Hardinga z Británie, ktorý podľa všeobecného názoru dosiahol prebudenie metódou sebaspytovania v zmysle učenia Sri Ramana Maharsiho. S metódou zenu sa zoznámila pri sedení s Kaisenom Roshim, metódu klasickej vipassany si osvojila pod vedením theravadina, básnika a terapeuta Roberta Beattyho, ktorý je hlavou sanghy v Portlande.

Zora spolupracuje tiež s pracovnou skupinou ľudí zoskupených okolo učiteľa E.J. Golda v jeho kalifornskej ezoterickej škole, ktorá sa riadi princípmi “štvrtej cesty” v súlade s tradíciou armenského mystika a majstra G.I.Gurdjieva. Pod priamym vedením E.J. Golda absolvovala lamaisticku (spasiteľskú) výuku vychadzájucu z učenia “Tibetskej knihy Mŕtvych”, ktorá jej umožňuje slúžiť ako opora pre ľudí v obdobiach ťažkých a traumatických zmien, terminálnych chorôb, v procese zomierania a prechodu do inej dimenzie. Zora je kvalifikovaná ako duchovná opora v procese zomierania, a to bez ohľadu na vierovyznanie zomierajúceho. V súčasnosti Zora distribuuje niektoré technologické pomôcky z dielne tejto progresívnej skupiny, ako napr. amulety a kryštalické rádia, ktoré utlmujú mozgové vlny typu “beta” a naopak podporujú vlny spojené so stavmi zvýšenej inšpirácie, meditácie a prípadne aj prieniku do iných dimenzií či paralelných vesmírov. Tento typ “duchovnej technológie” napomáha dokonalejšej integrácii fragmentovaných súčastí bytosti. Výsledky dlhoročného výskumu Golda a jeho skupiny sú nesmierne zaujímavé a sľubné. Pod starostlivým okom E.J.Golda Zora pokračuje v rozvíjaní svojho značného hudobného a výtvarného nadania.

Na svojej usadlosti v Britskej Kolumbii má Zora svoje vlastné výtvarné štúdio a svoje výtvarné diela predstavuje publiku priemerne raz do roka vo verejných galériách. Jej diela sú v súkromných zbierkach v Kanade, USA, Španielsku, Nemecku a na Slovensku. Zora rada využíva výtvarné umenie ako spôsob sebapoznávania, terapie, tiež komunikácie, spoznávania iných, sebavyjadrenia a tiež magického zhmotňovania zámeru. Zora je považovaná za skutočnú “renesančnú bytosť”, popri výtvarnom umení a tanci sa venuje aj hudbe a spevu. Je spoluautorkou experimentálneho CD “Usire’s dream” so slovenským gitarovým virtuózom Igorom Jančárom. V súčasnej dobe Zora trávi veľkú časť roka na dlhodobých meditačných sústredeniach so svojím hlavným učiteľom a zvyšok roka na usadlosti v prekrásnom prírodnom prostredí v
Britskej Kolumbii. Prevádzkuje malé stredisko, kde vyučuje meditačné techniky, korejský Chi gong Gicheon, techniky krija jógy, ájurvédu a pozýva progresívnych učiteľov učiť krátkodobé kurzy. Stará sa o velku zahradu, v ktorej biologicky pestuje nielen zeleninu, ale aj liečivé byliny, z ktorých vyrába vlastné liečivá. Importuje a distribuuje tiež malý výber základných ájurvédskych bylín.

Zora je autorkou populárnych kníh, ktoré sú v druhom vydaní: Ájurveda I. a II., Léčení u nohou Višnuových (vydavateľstvo CAD Press) a Ajurvedická léčitelská kuchařka (vydavatelstvo Ekokonzult).
Zora je dynamická učiteľka s veľmi obsiahlym záberom a znalosťami z mnohých disciplín. Svoje poslanie vidí v tom, aby luďom pomohla spoznať seba samých a uvedomiť si svoju pravú podstatu. Jej cieľom je pomáhať ľuďom oslobodiť sa z kolesa žitia a opätovných vtelení. Má radosť, keď sa ľudia dostanú ku zdroju svojej vlastnej tvorivej energie a začnú rozvíjať svojho tvorčieho génia.

 

Cena: 8,- Eur