Darsana

 
 
 
 
 
 

MUDr. MARTINA ZISKOVÁ, D. Ay.

MUDr. Martina Zisková vyštudovala 1. lekársku fakultu Karlovej Univerzity v Prahe. Zamerala na špecializáciu v neurológii a neurofyziológie na neurologickej klinike fakultnej nemocnice v Prahe. Po absolvovaní študia ájurvédy na International Istitute of Ayurveda v Bostone v r. 1999, začala Dr. Zisková na plný úväzok pracovať s ájurvédou. V tom istom čase si taktiež otvorila ájurvédsku prax v štáte Connecticut, ktorú praktizovala až do roku 2005, kedy sa presťahovala do Holandska. Študovala taktiež v International Institute of Ayurveda v Pune, kde pod vedením profesora S. Ranade a Dr. A. Lele zažila ájurvédu a jej prax v dnešnej podobe. 

Od roku 2000 Dr. Zisková pravidelne usporadúvala kurzy ájurvédy v Čechách. Ich ohlas ju ubezpečil v tom, že je o tento liečebný systém veľký záujem. Tomu dosvečuje aj fakt, že jej klinická práca je vyhľadávaná tými, ktorí sa skutočne zaujímajú o osobný rozvoj fyzického , ale aj vnútorného potenciálu. Dr. Martina Zisková je v prvom rade klinický terapeut. Jej terapeutický prístup zahŕňa všetky dostupné metódy ájurvédy, a to pulzovú diagnostiku, psychologické poradenstvo, životný štýl, užívanie bylín ako harmonizujúcich prostriedkov, terapeutické zákroky ako pančakarma, masáže, marmovú terapiu a ďaľšie energetické terapie. Klinickú poradňu má Dr. Zisková v súčasnej dobe v Prahe a príležitostne aj na iných miestach v Čechách. Pravidelne poskytuje konzultácie v Amsterdame vrámci Akadémie Ájurvédskych Štúdií a na ďalších miestach v Európe, USA a Indii.
Dr. Zisková považuje ájurvédu, tak ako teóriu aj prax, ktorá je oddelená od duchovných princípov véd, za necelistvú. Za dosiahnutím cieľa komplexnejšieho pochopenia pôvodných textov, začala formálne štúdium sanskritu, pôvodného jazyka véd a duchovných náuk.

Okrem vyššie uvedených aktivít sa Dr. Zisková venuje aj publikačnej činnosti, ktorá je pre komunikáciu a propagáciu ájurvédy medzi doktormi a laikmi veľmi dôležitá Začiatkom roka 2012 vyšiel jej prvý knižný titul, ÁHÁRA Výživa: Praktický sprievodca svetom ájurvédy, ktorý netradičnou formou zaznamenáva a podáva jej doterajšie vedomosti a dlhoročné skúsenosti s ájurvédou a zameriava sa špecificky na tému výživa (v predaji v Darsane). Na jeseň roku 2011 až do marca 2012 Dr. Zisková lektorovala v Darsane prvý ročník "Školy osobnej transformácie cez ájurvédu". Kedže o školu bol veľký záujem a bola veľmi úspešná, rozhodli sme sa pokračovať ďalším vzdelávacím cyklom "Klinická ájurvéda", ktorý sa konal od septembra 2012 do marca 2013. Okrem školy ájurvédy viedla v Darsne rôzne semináre ako "Korenie - esencia života", "Mužská a ženská polarita", "Transformácia". V roku 2015 vo februári plánujeme 4-dňový seminár "Marmy a marmová terapia" a v priebehu roka 2015 "Úvod do ájurvédy".

Dr. Zisková momenálne neposkytuje v Bratislave individuálne konzultácie, ale je možné ju navštíviť v jej ordinácii v Prahe. Viac informácii o MUDr. Martine Ziskovej nájdete na www.drmartina.cz.

 

Ako prebieha konzultácia:

Ájurvéda nie je systém, ktorý sa zameriava na liečbu špecifických chorôb, ale na celkový stav človeka. Z tohto dôvodu nie je v princípe najdôležitejšie, aká špecifické ochorenie či problémy dotyčný má. Stav vyčerpanosti, nespokojnosti, nejasno v životnom zámere, ale aj akékoľvek ochorenie, od pediatrie až po geriatriu, je predmetom ájurvédy. Ani vek nie je prekážkou.
Ak vás zaujíma ako zistiť kto ste, prečo máte problémy, ktoré máte, ako sa sebou zaobchádzať tak, aby ste si od nich dokázali pomôcť, a hlavne, ako žiť tak, aby Váš život bol plným vyjadrením Vášho potenciálu po všetkých stránkach, cesta ájurvédy je pre Vás .

Pri  dohodnutí termínu konzultácie Vám najprv elektronicky pošleme dotazník. Je potrebné ho vyplniť a poslať čo najskôr naspäť, minimálne týždeň pred dohodnutým termínom konzultácie, aby sa mohla Dr. Martina pripraviť. Konzultácia trvá zvyčajne 1 hodinu. Prvú časť strávime spresnením informácií, ktoré ste poskytli. Môže sa stať, že hovoríme o oblastiach Vášho života, ktoré sa v dotazníku neobjavili, z hľadiska ájurvédy je potrebné vedieť o Vás všetko. Vo väčšine prípadov je možné na základe rozhovoru určiť, čo je súčasťou niekedy aj podstatou problému. To je doplnené ájurvédským vyšetrením, ktoré sa skladá najmä z vyšetrenia jazyka, nechtov a pulzové diagnostiky. Jedná sa o špeciálnu metódu, ktorá dokáže určiť nielen prakruti čiže konštitúciu jednotlivca, ale aj nerovnováhu  tela, mysle a ducha, vrátane miest, kde sa tieto nerovnováhy vyskytujú a teda aj spôsoby, ako ich uviesť späť do harmonického stavu. Potom určíme plán odporúčania, ktorý zvyčajne obsahuje zmeny životného štýlu, denného režimu, diétne úpravy, ájurvédske terapie a iné odporúčania, podľa potreby. Systém práce Dr. Ziskovej je veľmi individuálny. Odporúčania nie sú preto všeobecné, ale takisto vysoko individuálne, šité na mieru.

Cena za úvodnú konzultáciu je 80 Eur.  Nasledujúce konzultácie sú taktiež väčšinou 60 min a ich cena je 50 Eur. Platiť je potrebné v hotovosti, zdravotná poisťovňa tieto služby nehradí. www.drmartina.cz.