VODA, JEJ VLASTNOSTI A PRAVIDLÁ SPRÁVNEHO PITIA VODY PODĽA ÁJURVÉDY
Ájurvéda vysvetľuje kvality vody nasledovne:
Jeevena – osviežujúca, oživujúca
Tarpana – uspokojivá, schopná nasýtiť
Hrudya – dobrá pre srdce
Hlaadi – ukľudnujúca pre myseľ
Bhuddiprabhodana – stimulačná pre myseľ
Mrushta – čistá, priezračná
a je schopná harmonizovať všetky dóše pokiaľ je správne užívaná.
V ájurvédskych textoch sa uvádza, že ak sa správne pije voda podľa určitých zásad, tak je schopná harmonizovať všetky dóše, zachováva zdravé tkanivá a ich funkcie, posilňuje zdravie, odďaľuje a spomaľuje procesy starnutia, čiže je pre človeka nektárom.
Kontraindikácie užívania (nadmerného pitia) vody:
Voda by nemala byť vo väčšom množstve užívaná osobami, ktoré trpia anémiou, syndrómom podráždeného čreva, hemoroidmi, slabým trávením, opuchmi, hromadením vody v tele a v brušnej dutine. Ak je to nevyhnutné, tak dotyčná osoba môže piť upravenú vodu, .t.j. povarenú napríklad so zázvorom alebo rímskou rascou, alebo inak upravenú podľa odporúčania ájur. lekára.
Kvality studenej a teplej/horúcej vody
Ájurvéda vysvetľuje, že všetky koncepty sú založené na agni, t.j. na tráviacom ohni. Čiže zdravý človek by mal v rámci zachovania si optimálneho zdravia piť teplú vodu v zime a vlažnú (studenú) vodu počas horúcich letných dní.
Vlastnosti studenej vody:
Studená voda uľavuje pri otrave alkoholom, rozčúlení, odpadnutí, vracaní, únave, smäde, teple (zo slnka), závratoch, pri pocite pálenia, prehriatí, pri nadmernom zvýšení pitta dóše.
Vlastnosti horúcej/teplej vody:
Teplá voda je ľahko stráviteľná, zlepšuje trávenie, stimuluje hlad, príjemná pre hrdlo, čistí močové cesty a močový mechúr, uľavuje od nadúvania a vetrov, znižuje kaphu. Je vhodná pre tých, ktorí trpia nádchami, kašľom, teplotou, majú problémy s dýchaním, netrávením, tzv. pichaním v boku.
Voda, ktorá je prevarená a prirodzene schladená na vlažnú vodu je ľahko stráviteľná a ideálna pre pitta ľudí. Takáto voda by ale nemala byť skladovaná dlhšie ako jeden deň.
U ľudí konštitúcie pitta (ktorí horšie tolerujú teplo) a konštitúcie vata (ktorí sú chudí) môže príliš horúca voda narušiť ich spánok. Horúca voda večer/v noci je ideálna iba pre kapha konštitúcie, ktorí trpia nadváhou až obezitou a majú ochorenia dýchacích ciest a podobne.
V starobylých časoch sa voda čistila pomocou orecha Kataka, ktorý má schopnosť prečistiť vodu od rôznych odpadových látok a častíc. Vzhľadom na to, že v tých časoch neexistovalo takmer žiadne environmentálne znečistenie, tak sa dažďová voda zberala do veľkých nádob, kde sa pomocou orechu Kataka čistila. Dnes by takéto čistenie zrejme už nestačilo.
Ak si chceme pripraviť vodu, ktorá nám podporí trávenie, tak stačí do teplej vody dať trošku semienok rímskej rasce. Veľmi známa je aj 3 kombinácia korení – rovnaký diel semienok rímskej rasce, koriandra a fenykla. Pred jedlom (1 hod. pred) stimuluje hlad a po jedle (2hod) uľaví od nadúvania, kŕčov, nadmerných vetrov. Taktiež takto pripravená voda by mala byť stará max 12 hodín.
Pitie vody počas jedla
Vodu nie je vhodné piť pred konzumáciou jedla, pretože ňou uhasíme agni/tráviaci oheň a jedlo nebude dostatočne strávené. Takisto nie je vhodné piť vodu hneď po jedle (a navyše studenú), lebo ochladíme a spomalíme tráviaci proces a zároveň rozriedime ňou tráviace šťavy. Čo následne spôsobuje priberanie na váhe. Počas jedla sa odporúča piť teplú vodu, ale iba po malých dúškoch, v tomto prípade pracuje voda ako nektár a napomáha tráveniu. Ak sa teda pije hneď po jedle, tak pracuje ako jed. Po hlavnom veľkom jedle sa odporúča piť vodu až po dvoch hodinách.
Pre zopakovanie: žalúdok je rozdelený na 4 štvrtiny – 1/2 žalúdka by mala byť zaplnená jedlom, ¼ tekutinou a ¼ prázdna pre tráviaci pohyb.
Aké množstvo vody by mal človek vypiť za deň?
Každý jeden z Vás sa už stretol s názorom, že denne by sa mali vypiť 2-3-4 litre tekutín. A zároveň máte sami svoju skúsenosť, že nie ste schopní vypiť toľko vody počas dňa. Ako sa teda na to pozerá klasická ájurvéda?
Ájurvéda nestanovuje žiadne konkrétne množstvo vody, ktoré by mal každý človek vypiť počas dňa. Určité množstvo je potrebné, aby mohol dobre pracovať metabolizmus. Avšak to množstvo závislé od konštitúcie človeka, fyzickej stavby človeka, jeho zdravotného stavu aj veku, od aktivít a energie spálenej počas dňa, od množstva vylúčeného potu, od klímy – počasia a teploty.
Jedna z chýb, ktorej sa často ľudia nevedomky dopúšťajú, je nielen pitie vody pred jedlom a po jedle, ale aj pitie veľkého množstva vody naraz. Čím si nielen zaťažujú obličky, ale aj také množstvo zostáva v tele nespracované a nevylúči sa a zadržiava sa (ak napríklad sa prijíma zároveň veľa soli). Preto niektorí ľudia tvrdia, že priberajú aj z vody. Čiže je to preto, lebo pijú veľa vody naraz ale aj v nevhodnom čase (od 8h-10h ráno aj večer sú aktívne obličky a pankreas – vtedy sa odporúča piť minimálne). Dobrým indikátorom toho, koľko vody pijete je váš moč. Aj je je sfarbený do číra, tak je priveľmi zriedený a máte piť menej. Naopak, aj je príliš tmavý, pite trochu viac.
Stačí, keď si z vyššie uvedeného zapamätáte, že:
Ideálne je piť malinké množstvá teplej/vlažnej vody po dúškoch a nepiť tesne pred a po jedle, počas jedla max 1 dcl – 1,5 dcl teplej/vlažnej vody. Ľudia s dominantnou kapha dóšou v konštitúcii musia byť obzvlášť obozretní v kontrole pitia množstva vody, pretože ich telo už obsahuje veľa vody, takže pozor na pitie hlavne v časoch, kedy je aktívna kapha počas dňa, t.j. od 6h do 10h a 18h – 22h. Najviac vody potrebujú ľudia s predominantnou vátou, t.j. ktorí majú sklony zabúdať piť a hrozí im dehydratácia. Tí by mali zaviesť do svojho zvyku – mat neustále po ruke vodu, aby sa mohli napiť, keď ju uvidia. Pitta ľudia tiež pijú podľa potreby, podľa svojho smädu, ale majú povolené piť skôr vlažnú vodu a v lete aj studenšie nápoje na schladenie.