Pravidelné vylučovanie dóš je dôležité preto, lebo neustále vynikajú behom normálnych metabolických pochodov. Množstvo každej dóše, ktoré naše telo vyprodukuje, primárne závisí na tom, aké chute sú zastúpené v našej potrebe. Týchto chutí je šesť. Podobne ako tri dóši sa odvodzujú z piatich živelných prvkov, pomáhajú sprostredkovávať rovnováhu telesných dóš v tom, že sa účastnia základných životných funkcií organizmu. Je nutné mať na pamäti, že uvedené chute sa netýkajú iba jazyka, ale majú súvislosť so všetkými časťami tela a emóciami.
Sladká – skladá sa prevažne zo zeme a vody, zvyšuje Kaphu a znižuje Pittu a Vátu. Má chladivý účinok, je ťažká a mastná. Vyživuje a povzbudzuje telo aj myseľ a zaháňa smäd a hlad. Podporuje budovanie všetkých druhov tkanív. Nadužívanie sladkej chuti spôsobuje obezitu, cukrovku, otoky, parazity, oslabuje krvný obeh, spôsobuje očné zápaly, zlé trávenie, zvracanie, plynatosť, otupenosť, znižuje priechodnosť dýchacích ciest a ďalšie poruchy typu Kapha. Sladká chuť dodáva organizmu pocit uspokojenia alebo nasýtenia. Nadmerné holdovanie sladkej chuti vo všetkých formách má svoje negatívne stránky v samoľúbosti a lačnosti.
Kyslá – skladá sa prevažne zo zeme a ohňa, zvyšuje Kaphu a Pittu a znižuje Vátu. Ma zahrievací účinok, je ťažká a mastná. Kyslá osviežuje, povzbudzuje vylučovanie odpadu, tíši kŕče a zlepšuje chuť k jedlu a tráveniu. Nadužívanie kyslej chuti spôsobuje pocity pálenia, svrbenia, závrate, predčasné starnutie a uvoľňovanie tkanív a hnisanie. Kyslá chuť predstavuje vo forme emócií snahu vo vnútorne hľadanie a zhromažďovanie vecí. Kyslá posiluje vnútornú potrebu hodnotiť veci z hľadiska ich žiaduceho vlastníctva. Vedie až k žiarlivosti, ktoré sa môže prejavovať odmietaním vytúžených vecí, ľudia sa stavajú negatívne veciam, ktoré sa im zdajú nedosiahnuteľné.
Slaná – skladá sa prevažne z vody a ohňa, zvyšuje Kaphu a Pittu, znižuje Vátu. Je ťažká, zahrievajúca a mastná. Slaná vylučuje odpadové látky, prečisťuje telo a zvyšuje tráviaci výkon a chuť k jedlu. Zjemňuje a uvoľňuje tkanivá. Nadužívanie slanej chuti spôsobuje zápaly, otoky, zvýšenú krvácavosť, kožné choroby, opary, ochorenia kĺbov, impotenciu, predčasné zvráskavenie kože a predčasnú plešatosť. Z hľadiska emócii, slaná chuť dodáva chuť do života, ktorá posiluje všetky ostatné chute. Nadmerná obľuba slanej chuti vedie k pôžitkárstvu, vyžívaniu sa vo všetkých dostupných zmyslových potešeniach.
Štipľavá – skladá sa prevažne z ohňa a vzduchu, zvyšuje Pittu a Vátu, znižuje Kaphu. Štiplavá (ostré a korenené chute, akú majú napríklad čili papričky) má zahrievajúci účinok, je ľahká a suchá. Podnecuje všetky sekréty v tele a zmenšuje objem tkanív typu kapha ako je sperma, mlieko alebo tuk. Nadužívanie šiplavej chuti spôsobuje bolesť, točenie hlavy, stratu vedomia, sucho v ústach, triašku, vyčerpanosť, chudnutie, pocity pálenia, teplotu, zvýšenie pocitu smädu, vysýchanie pohlavných sekrétov. Štipľavá chuť spôsobuje extroverziu, sklony k vzrušivosti, hlavne túžbu po intenzívnych podnetoch. Stupňovaná stimulácia a vzrušenie vedie k podráždenosti, popudlivosti, netrpezlivosti a zlosti, ktoré sa prejavujú ostrým jazykom a výčitkami.
Horká – skladá sa prevažne zo vzduchu a priestoru, zvyšuje Vátu, znižuje Kaphu a Pitu. Horká ochladzuje, je ľahká a suchá. Prečisťuje a vysušuje všetky výmešky, tlmí sexuálne potreby, vracia všetky ostatné chute do normálnej rovnováhy, čím posiluje celý organizmus. Umocňuje chuť k jedlu a krotí teplotu a kožné ochorenia. Nadužívanie horkej chuti spôsobuje všetky poruchy typu Váta vrátane znecitlivenia, úbytok váhy, bodavú bolesť, závrate, bolesti hlavy, stuhlosť, triašku, znižuje pohlavnú sekréciu. Horká chuť predstavuje nespokojnosť, ktorá vyvoláva túžbu po zmene. Príliš prežívané sklamanie vyúsťuje v pocity márnosti, utvrdzuje organizmus v trpkosti.
Trpká – skladá sa prevažne zo vzduchu a zemi, zvyšuje vátu, znižuje kaphu a pittu. Je ochladzujúca, ľahká a suchá. Lieči, očisťuje a sťahuje všetky časti tela. Redukuje výmešky a pôsobí ako anti-afrodiziakum. Nadužívanie trpkej chuti spôsobuje všetky poruchy typu Váta vrátane triašky, záchvatov, zápchy, vysýchanie telesných tkanív, mravenčenie, úbytok váhy, smäd, znižuje pohlavnú sekréciu. Trpká chuť predstavuje introverziu, ktorá odvádza myseľ od vzruchov a dráždivých podnetov. Prílišná introverzia vedie k neistote, úzkosti, a strachu.
Naša osobnosť si vyššie uvedené snaží udržiavať si v čo najväčšej možnej pohode. Naša osobná telesná konštitúcia, ktorá predstavuje jedinečnú metabolickú zostavu, nám pomáha určiť aké účinky na nás majú špecifické chute a emócie. Všetci používame potravu k tomu, aby sme si menili stavy svojho vedomia a všetky zmeny vedomia majú na telo dopad prostredníctvom troch dóš. Ájurvéda sa venuje individuálnym odlišnostiam systematicky. Základným predpokladom je rovnováha v organizme. Tri princípy prechádzajú celou prírodou. Princíp pohybu – alebo Váta, princíp energie – alebo Pitta a princíp podpory – alebo Kapha. Tieto princípy máme všetky zastúpené vo svojej hmote a mentálnej výbave. Keď pracujú harmonicky dohromady, cítime sa dobre, keď ale nie, skôr alebo neskôr ochorieme. Náš režim, strava, myslenie a okolité prostredie potom určujú či žijeme v rovnováhe. Ájurveda ako zlatá stredná cesta nám umožní túto rovnováhu a teda zdravie a dlhovekosť dosiahnuť.