Obilniny, orechy, mlieko

ANALÝZA POTRAVÍN:
OBILNINY, FAZULE, SEMIENKA, ORECHY, MLIEČNE VÝROBKY, MÄSO

OBILNINY

Energetika a všeobecné použitie
Obilniny sú pravdepodobne najdôležitejšou potravou akejkoľvek zdravej vegetariánskej ale aj nevegetariánskej stravy. Sú harmonizujúcim jedlom, ktoré podporuje trávenie a budovanie tkanív. Obilniny sú všeobecne sladké chuťou, neutrálne energiou a majú sladký efekt po trávení. Sú prevažne satvické a harmonizujú všetky tri dóše. To sa týka celozrnných obilnín. Pozornosť treba upriamiť na každý typ obilniny, pretože každá má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sa musia zvažovať. Iba v nadbytku môžu narúšať dóše, nie keď sa konzumujú príležitostne. Sú pravdepodobne tým najlepšou a zasycujúcou potravinou vo všetkých klímach a pre všetky konštitúcie, hlavne v ich celozrnnej forme. Obsahujú signifikantné množstvo elementu zeme, ktorý je dôležitý pre budovanie tkanív a dávajú objem stolici. Dobre si uchovávajú svoje vlastnosti a nepoškodzujú sa v kombinácii s iným jedlom. Sú ľahké na trávenie a môžu sa konzumovať aj vtedy, keď je žalúdok podražený z iného jedla.

Diuretické obilniny
Niektoré obilniny sú močopudné alebo rozháňajúce vodu, a preto sú vhodné a nutričné pre kaphu. Takisto uvoľňujú hlieny a redukujú opuchy, alebo zadržiavanie vody. Patria sem: jačmeň, kukurica, raž, amarant a pohánka.

Nutričné obilniny
Mnohé obilniny sú veľmi posilňujúce, a preto sú vhodné pre vatu, pri oslabení, regenerácii, alebo pri potrebnej náročnejšej fyzickej aktivite. Patrí sem: pšenica, ovos, hnedá ryža, jačmeň.

Príprava
Celé zrná varené v pare sú veľmi harmonizačné a najľahšie na trávenie. Chlieb je ťažší na trávenie. Kvasnice môžu narúšať vatu (tvoria plyny), hlavne ak sa kombinujú s iným jedlom. Ich lepkavosť môže takisto narúšať kaphu. Pitta si s nimi dobre poradí. Chlieb je vhodnejší toastovaný, lebo toastovaním sa vysušia kvasnice a odstráni lepkavosť. Aj napriek tomu je chlieb veľmi dobre a posilňujúce jedlo a jednoduchše na konzumáciu, pretože už nevyžaduje varenie ako celé zrná. Sladké pečivo je ale viac náročnejšie na trávenie, hlavne keď je pripravené z rafinovanej múky a cukru. Nekvasené chleby ako sú tortily a chapatti sú vhodnejšie, ako tie s kvasnicami. Cestoviny alebo slíže sú tiež spôsob ako konzumovať obilniny, špeciálne pšenicu.

Pomleté alebo rozdrvené (napr vločky) do jedál stratia svoju nutričnú hodnotu v priebehu 6 a viac mesiacov. Čerstvo pomletá muka je najlepšia.

S varenou zeleninou, olejom alebo ghí, obilniny poskytujú základ kvalitnej diéty pre takmer kohokoľvek. Vyprážané v oleji, ako napr. chlieb vo vajci, ich robí ťažšie na trávenie a narúšajú takto pittu, kaphu a tvoria amu – toxíny.

Vysušené obilniny, ako je granola, narúšajú vatu, ale sú vhodné pre kaphu ako ranné cereálie. Čipsy z kukurice a pod. sú ťažké na trávenie. Ich olejnatý obsah narúša pittu a kaphu, ich suchosť narúša vatu. Krekry rôznych typov nie sú až také zlé pre vatu, ale tiež majú vysušujúci efekt a sú vhodnejšie pre kaphu. Takéto produkty sú vhodné iba v malom množstve. Keďže obilniny sú harmonizujúce, málokedy potrebujú protilátky na vyrovnanie pri trávení, ale koreniny pomáhajú ich ľahšiemu tráveniu.

Kombinácie potravín
Obilniny sú neutrálne  a dobre kombinujú sa s rôznymi jedlami ako je zelenina, ovocie, orechy, mliečne výrobky, alebo živočíšne produkty. Ale treba dáva pozor, lebo iné potraviny sa nemusia spolu dobre kombinovať. Napr. mlieko a ovos je dobrá kombinácia, ako aj orechy a ovos. Ale mlieko, ovos a orechy spolu sú problematické a môžu spôsobovať nadúvanie a tvorbu plynov.

Čas
Obilniny držia svoju potenciu vo vnútri zŕn, a sú vhodné na konzumáciu kedykoľvek počas roka. Špeciálne sú vhodné v zime.

Zoznam vybraných obilnín

Jačmeň

Jačmeň je sladký, trochu ohadzujúci a sladký po trávení. Znižuje pittu a kaphu, ale v nadbytku zvyšuje vatu. Je močopudný, tíšiaci a anti-reumatický. Je vhodný počas rekonvalescencii pri ochoreniach pľúc, kašli a artritíde. Vyživuje pokožku, čistí opuchy a posilňuje obličky. Zlepšuje absorpciu živín, účinný pri hnačke, zvyšuje objem stolice.

Kukurica
kukurica je sladká a neutrálna. Znižuje kaphu a pittu, ale v nadbytku zvyšuje vatu. Je to celkovo vynikajúca obilnina a môže sa konzumovať čerstvá. Kukuričné čipsy narúšajú vatu a pittu. Modrá kukurica je viac ochladzujúca a lepšia pre pittu. Kukuričné chleby sú vysušujúce a narúšajú vatu. Tortily takisto agravujú vatu. Posole je tiež veľmi vatogenické. Ale na druhej strane sú všetky vhodné pre kaphu. Kukurica je diuretická, vhodná pri opuchoch, obličkových kameňoch, žlčníkových kameňoch, žltačke. Kukurica je veľmi výživná, posilňuje pečeň, obličky a slezinu, pomáha absorpcii. Ma slnečnú energiu a zvyšuje schopnosť vnímania, hlavne keď sa konzumuje s ghí.

Proso/pšeno
Proso je sladké, chladivé a sladké po trávení. Znižuje pittu a iba trochu zvyšuje kaphu a vatu. Je upokojujúce, močopudné, nutričné a takisto regeneruje po oslabení. Malo by sa oveľa viac používať.

Ovos
Ovos je sladký, trochu ochladzujúci a sladký po trávení. Je veľmi posilňujúci. Znižuje vatu a pittu, zvyšuje kaphu. Pomáha budovať tkanivá, vrátane reprodukčného. Upokojuje a posilňuje myseľ, nervy. Je tíšiaci, zvláčňujúci, laxatívny. Môže byť ťažší na trávenie, hlavne keď sa konzumuje s mliekom a cukrom. Môže spôsobovať erupcie na koži, alebo ešte viac narúšať prítomnú toxicitu krvi, lebo obsahuje iritujúcu substanciu, takže môže zvyšovať pittu.

Quinoa
Quinoa je excelentná obilnina s ľahkými vlastnosťami. Je lepšia pre kaphu a pittu a môže zvyšovať vatu.

Ryža
Ryža je sladká, neutrálna a sladká po trávení. Je relatívne harmonizujúca pre všetky dóše, hlavne basmati ryža. Skladá sa najmä zo škrobov a je jemná, ľahká na trávenie. Môže sa konzumovať v prípade opakovaného vracania, pri anorexii alebo neschopnosti tráviť jedlo, väčšinou bude dobre akceptovaná. Bielená a rafinovaná ryža má tendenciu narúšať kaphu a tvorí toxíny svojou lepkavosťou. Hnedá ryža je viac výživná ako biela, ale nekombinuje sa dobre s inými potravinami. Jej krátko-zrnný typ môže byť zahrievajúci a zvyšovať pittu v nadbytku. Lepšia je dlhozrnná hnedá ryža pre pitty, ale treba sa jej vyhýbať v prípade akútne zvýšenej pitte. Hnedá ryža je viac energetická a vhodná pre vaty a pri oslabení. Dlhozrnná hnedá ryža je jedna z najlepších a najviac harmonizujúcich potravín.

Ryža ako taká, je tonizujúca, výživná, tíšiaca, laxatívna a harmonizujúca pre žalúdok a pľúca. Buduje všetky tkanivá cez plazmu. Je vhodná pri regenerácii, oslabení, pri postoch, a vhodná pri joge a meditáciách, hlavne popri diétach s ovocím, mliečnymi výrobkami a satvickým korením. Je výživná, ale neupcháva. S rovnakým množstvom poleného munga tvorí kitchari jedlo, ktoré je najlepším hlavným jedlom pre udržiavanie zdravia, ale aj pri rôznych ochoreniach. Ryža je dobrá v kombinácii aj s inými fazuľami, zahŕňa sa do rôznych „dal“ jedál, s veľkými alebo čiernymi fazuľami, ale mala by byť varená separátne od nich.

Raž
Raž je sladká a trpká, chladivá a sladká po trávení. Znižuje kaphu a pittu, ale zvyšuje vatu. Je močopudná, jedna z najlepších obilnín pre kaphu.

Pšenica
Pšenica je sladká, trochu trpká, chladivá a má sladký efekt po trávení. Znižuje vatu a pittu a zvyšuje kaphu. Kapha jedinci sú často alergický na ňu, zvyšuje tvorbu hlienu a upcháva. Pšenica je veľmi výživná, asi najsilnejšia v tomto smere zo všetkých obilnín, podporuje rast u deti, buduje svalové tkanivo, dáva energiu na fyzickú prácu. Obsahuje veľké množstvo elementu zeme. Posilňuje srdce, uľavuje pri búšení srdca, Ukludňuje myseľ a pomáha pri nespavosti. Je vhodná pri vredoch, kolitíde a hemoroidoch. S mliekom a cukrom, je vhodná pri krvácajúcich ochoreniach (pitta v krvi). Pšenica je všeobecne lepšia pre vaty ako ryža, hlavne v chladnej klíme a v zime. Pšenica je najlepšia vo forme chapatti alebo nekysnutých chleboch, pšeničné rezance sú tiež dobré, ale môžu zvyšovať kaphu. Pšeničné otruby sú dobrým jedlom pre budovanie hmoty pre vaty. Substitúty kávy zo pšenice sú dobrým nutričným nápojom. Externe, pšeničná muka je sťahujúca a pomáha pri kožnom výseve, ranách a popáleninách.

Niektorí ľudia majú alergiu na pšeničný glutén, hlavne keď ich tráviaci oheň je slabý. Môže spôsobiť artritídu, dnu a ďalšie prípady vysokej amy. Väčšina alergií na pšenicu indikujú najmäa slabý tráviaci oheň, nie úplne priamo alergiu na pšenicu. V takom prípade je potrebné sa zamerať na samotné trávenie, posilniť agni, nielen vyhýbať sa pšenici. Biela múka je veľmi rafinovaná a ma tamastické kvality. Spôsobuje veľa kapha ochorení a ochorení z amy, a nemala by byť konzumovaná. Zanáša a blokuje kanály a otupuje myseľ.

Fazule a strukoviny

Energetika a všeobecné vlastnosti
Fazule ako celok sú sladké, trpké chuťou, neutrálne energiou a majú sladký efekt po trávení. Znižujú kaphu a pittu, ale zvyšujú vatu. Obsahujú veľké množstvo elementu zeme (proteínov), ale aj element vzduchu. Sú ťažké a vysušujúce, ťažké na trávenie.

Veľa druhov fazúľ sú rajastické povahou, tvoria plyny, majú iritujúci efekt na telo, zmysly, emócie a myseľ. Nie sú väčšinou odporúčané pri praxi jogy, okrem mungo fazúl a tofu. Narúšajú sattvu a myseľ. Aj napriek tomu, fazule  poskytujú proteín, a v kombinácii s obilninami, sú dôležitým jedlom pri akejkoľvek diéte. Dodávajú energiu pre fyzickú prácu. V kombinácii s ryžou (dlhozrnnou alebo basmati) s poleným mungom, tzv kitchari, je toto jedlo velmi odporúčané.

Príprava
Fazule by mali byt dobre uvarené, adekvátne korenene a olejované. Fazuľa pripravená v ťažkom oleji je veľmi ťažká na trávenie a narúša pittu a kaphu.

Čas
Fazule si dobre udržiavajú svoju kvalitu a môžu sa konzumovať počas celého roka. Sú užitočné hlavne v zime, keď potrebujeme viac energie proti chladu.

Kombinácie
Fazule sa zle kombinujú. Vhodné je ich  kombinovať iba so zeleninou a obilninami. Nekombinujú sa dobre s cukrami, ovocím a mliečnymi výrobkami.

Protilátky
Iritujúce vlastnosti väčšiny fazúľ, ako sójové a veľké fazule, sa môžu redukovať varením, počas ktorého meníme vodu. Voda sa môže vymeniť  viac krát počas varenia. Korenie je tiež nápomocné, hlavne cibuľa, kumín, kajenské korenie, asafoetida, ako aj soľ. Ale tie môžu spôsobiť podráždenie pitty.

Zoznam fazúľ a strukovín

Aduki fazule
Aduki fazule sú sladké, trpké, trochu chladivé a sladké po trávení. Znižujú pittu a kaphu a zvyšujú vatu. Majú jemne rajasticku povahu. Čistia krv, sú močopudné, tonizujúce pre srdce. Pomáhajú budovať krv, podporujú cirkuláciu. Sú vhodné pre deti, rekonvalescencii, pri opuchoch spôsobených podvýživou. Liečia palivé a bolestivé močenie, meškajúcu alebo komplikovanú menštruáciu.

Čierne fazule
Čierne fazule sú výživné a menej dráždia vatu. Sú vhodné pre takmer všetky diéty.

Black gram/urad dal
Black gram je indická odroda. Je sladká, trpká, chladivá a sladká po trávení. Znižuje vatu a pittu a zvyšuje kaphu. Je výživná, afrodiziakum, tonikum pre nervovú sústavu. Je najviac posilňujúca z fazúľ, ale je ťažká  na trávenie. Pomáha budovať ojas a zvyšuje plodnosť. Je nápomocná pri hnačkách, dyzentérii, hemoroidoch, artritíde, paralýze a ochoreniach pečene. Ako tonikum,  posilňuje reprodukčné tkanivo, tvorbu semena a materského mlieka. Externe sa ako pasta používa pri artritíde a bolestiach kĺbov.

Cícer
Cícer je sladký, trpký, chladivý a sladký po trávení. Znižuje pittu ale zvyšuje kaphu a vatu. Je výživný, afrodiziakum, močopudný a sťahujúci. Takisto je jedna z najviac posilňujúcich strukovín, posilňuje reprodukčný systém a vhodný pri oslabení. Vo forme humusu, je jednoduchší na trávenie.

Fava fazule
Fava fazula je sladká, trpká, chladivá a sladký po trávení. Znižuje pittu a kaphu, ale veľmi narúša vatu. Ľudia mávajú na ňu toxickú reakciu.

Veľké fazule
Veľké fazule sú sladké, trpké, chladivé a sladké po trávení. Znižujú pittu a kaphu, ale veľmi narúšajú vatu. Poskytujú veľa proteínu, ale sú ťažko stráviteľné.

Šošovica
Šošovica je sladká, trpká, trochu zahrievajúca a sladká po trávení. Znižuje kaphu, ale zvyšuje pittu a vatu. Je výživná a posilňujúca, ale môže byť ťažko stráviteľná. Lepšie sa trávi, keď je naklíčená.

Mungo fazuľa
Mungo fazuľa je sladká, trpká, chladivá a sladká po trávení. Je harmonizujúca pre všetky dóše, ale hlavne je vhodná pre pittu a je veľmi satvická. Je vhodná aj pri ochoreniach pitty, a vhodná počas leta. Je osviežujúca, pôsobí proti horúčke, čistí krv a zastavuje krvácanie. Je vhodná pri regenerácii po infekčných a horúčkových ochoreniach. Vtedy je ju vhodné konzumovať ako kitchari jedlo. Používa sa v ajurvédskom varení. Je užitočná pri ochoreniach pečene, detoxikácii od drog, alkoholu a fajčenia ale aj pri rakovine. Čaj uvarený z mungo fazuliek je výborný pri vysokých teplotách a infarkte. Takisto je vhodný pri zväčšenej pečeni a slezine, a pri krvácajúcich ochoreniach.

Polene žlté mungo sa môže variť s ryžou. Zelene ošúpané mungo je vhodné pri detoxikácii. Múka z munga pomáha pri externej aplikácii na popáleniny, rany, opuchy, zapálené kĺby a vyťahuje toxíny. Takisto uľavuje pri bolestivých prsníkoch, mastitíde a rakovine prsníkov.

Arašidy
Arašidy sú sladké, horké, zahrievajúce a sladké. Sú olejnatou strukovinou, a klasifikujú sa aj ako orechy. Znižujú vatu a zvyšujú pittu a kaphu. Suché pražené zvyšujú vatu. Arašidové maslo je lepkavé a môže byť ťažko stráviteľné. Zvyšuje kaphu. Niektorí ľudia sú naň alergickí. Arašidy, sú ale posilňujúce jedlo a dobrý zdroj proteínu. Surové arašidy sa môžu variť ako fazule.

Sója
Sója je sladká, trpká, chladivá a sladká po trávení. Znižuje pittu a kaphu, ale zvyšuje vatu a je rajastická povahou. Je močopudná, podporuje potenie a sťahujúca. Varená sója sa zle trávi. Vhodnejšia na trávenie je vo forme tofu alebo sójového mlieka. Sójové mlieko je dobrý substitút za mlieko pri vysokej kaphe a ama kondícii. Je všeobecne harmonizujúce pre dóše, ale môže zvýšiť vatu v nadbytku. Sója pomáha pri infekčných ochoreniach pľúc, lymfatického systému spojeného s teplotou. Môže byt laxatívna.

Tofu
Tofu je sladké, horké, chladivé a sladké po trávení. Je harmonizujúce pre všetky dóše, ale hlavne je vhodne pre pittu. Vata jedinci môžu mat problém ho stráviť. V prípadoch vysokej kaphy môže spôsobovať upchatia, hlavne ak sa konzumuje studené. Chladené jemne tofu zvyšuje kaphu. Tvrdší typ tofu, hlavne keď je varené je viac výživné a ľahké na trávenie, a najlepšie na konzumáciu všeobecne. Tofu je satvické, a vhodne pre vegetariánov. Môže byt kombinovane s ryžou, mungom v kitchari a je to veľmi dobre vybalansované jedlo pri akýchkoľvek ochoreniach.

Polený hrach
Polený sušený hrach je sladký, horký, chladivý a sladký. Znižuje pittu a kaphu, zvyšuje vatu. Je ťažký na trávenie a je lepšie ho jest v polievkach. Je dobrý pri hnačke, silne viaže stolicu.

Orechy a semená

Energetika a všeobecná charakteristika
Orechy sú veľmi satvické, výživné pre telo aj myseľ, ale sú aj trochu ťažšie, preto sa užívajú skôr na druhom mieste ako zdroj potravy. Väčšina orechov sú sladké chuťou, jemne zahrievajúce energiou a sladké po trávení. Znižujú vatu a zvyšujú pittu a kaphu. Sú ťažké a olejnaté, a preto môžu byť ťažko stráviteľné. Pražené nasucho, zvyšujú vatu. Rozmixované do nápoja (orechové mlieka) sú vhodnejšie. Orechová maslá sú podobné olejom vo vlastnostiach a mali by byť konzumované len v malých množstvách.

Orechy sú tonikum, nutričné, posilňujúce a rejuvenizačné. Sú dobrým rastlinným zdrojom proteínu a tuku. Pomáhajú budovať tukové tkanivo, kostnú dreň a nervové tkanivo, takisto reprodukčné tkanivo a ojas. Takisto sa podieľajú na budovaní svalstva a krvi. Posilňujú pamäť a kreativitu. Sú satvické a vhodné pri joge a meditácii. Semená majú podobné vlastnosti, ale sú ľahšie, menej výživné a ľahko stráviteľné. Ich ľahkosť môže zvyšovať vatu vtedy, ak sa nadmerne konzumujú.

Príprava
Orechy by mali byt dobre požuté. Keďže sú ťažko stráviteľné, nemali by sa jest vo veľkom množstve. Môžu sa jest samostatne alebo s ryžovými jedlami, chlebom alebo cereáliami.

Surové orechy sú väčšinou lepšie pre pittu, ale treba dávať pozor, aby neboli pokazene. Pražené a solené tu taktiež ťažko stráviteľné. Orechové maslá tu tiež ťažko stráviteľné. Fermentované orechové nápoje, ako amasake, sú ľahšie na trávenie. Orechové mlieka, ako orechy vymixované s vodou a korením napr. so závorom, sú vynikajúce.

Orechy so štipkou soli sú vhodnejšie pre vaty. Presolené zvyšujú pittu aj kaphu. Tonizujúce a upokojujúce vlastnosti orechov sa ešte zvyšujú v kombinácii s cukrom.

Čas
Orechy si uchovávajú svoje vlastnosti dobre, ale môžu sa časom pokaziť – zhniť. Sú najvhodnejšie na jeseň a zimu. Ich olejnatá vlastnosť agravuje kaphu na jar a pittu v lete.

Kombinácie s jedlami
Orechy sa dobre nekombinujú s fazuľami, škrobovou zeleninou ako sú zemiaky, alebo s mliečnymi výrobkami ako je mlieko alebo jogurt. Kombinujú sa dobre s obilninami, ako mandle a sezamové semiačka s ryžou. Male množstvo orechov, ako sú mandle a kešu, sa môžu pridať do curry jedál. Aj napriek tomu, že idu dobre s cukrom, robí ich to ešte ťažšie stráviteľnými.

Protilátky
Orechy sa môžu konzumovať s jemnejším korením ako zázvor, škorica, kardamon, alebo s herbálnymi čajmi.

Zoznam orechov a semiačok

Mandle
Mandle sú sladké, jemne horké, zahrievajúce a sladké po trávení. Sú vhodné pre zníženie vysokej vaty, ale zvyšujú kaphu a pittu. Sú výživné, tonikum pre nervy, afrodiziakum, tíšiace, laxatívne, dobre pre kašeľ – hlavne suchý kašeľ. Pomáhajú budovať kostnú dreň, posilňujú nervovú sústavu a tvorbu semena. Posilňujú ľadviny, reprodukčné orgány, mozog a sú vynikajúce pri rekonvalescencii, oslabení a rejuvenizácii. Najlepšie je ich konzumovať po namočení cez noc bez šupky. Môžu sa dať do blendera s trochou vody a zázvoru a vypiť. Používajú sa aj pri varení, dobre sa kombinujú s ryžou a zeleninou. Horké mandle sú vhodne proti kašľu, ale aj na vykašliavanie.

Brazílske orechy
Brazílske orechy sú ako ostatné orechy. Sú olejnaté, ťažké, kaphogenické, a nemali by sa jest v prípade amy, a ak sú už prítomné blokády v kanáloch v systémoch a tkanivách.

Kešu
Takisto majú vlastnosti ako ostatné orechy. Sú ako mandle, vhodné pre budovanie hlbších tkanív a majú dobre vykašliavanie schopnosti. Sú tíšiace, zvláčňujúce pre membrány, analgetické a vhodné pri chronických ochoreniach kože. Sú veľmi výživné, vhodne pri anémii, strate tkanív a sexuálnej slabosti. Niektorí pitta jedinci môžu byt na ne alergickí.

Kokos
Kokos je sladký, chladivý a sladký. Znižuje pittu a vatu, ale zvyšuje kaphu. Je osviežujúci, močopudný, tíšiaci a zvláčňujúci. Vyživuje pľúca a kozu, je dobrý pri regenerácii po horúčkovitých a infekčných ochoreniach. Strúhaný kokos môže byt pridávaný do rôznych jedál. Olej a šťava majú podobné vlastnosti.

Lieskový orech
Má vlastnosti ako ostatné orechy. Sú najľahšie z orechov a nenarúšajú ani veľmi kaphu (aj keď stále truchu áno). Väčšinou sa užívajú iba v malých množstvách.

Lotosové semienka
Sú sladké, trpké, chladivé a sladké po trávení. Znižujú pittu, zvyšujú kaphu a vatu. Sú ťažké na trávenie a zvyšujú tvorbu amy, ale sú aj veľmi výživné. S cukrom, ghí a korením môžu byt vhodné pre vatu. Sú tonikum, výživné, upokojujúce, afrodiziakum a rejuvenatívne. Zvyšujú tvorbu hlbokých tkanív, vrátane reprodukčného a budujú ojas. Sú vhodne pri neplodnosti, nočnej ejakulácii, výtokoch, neurózach. Používajú sa spolu s ašvagandou alebo shatavari.

Makadamské orechy
Makadamské orechy sú sladké, zahrievajúce a sladké. Znižujú vatu, zvyšujú pittu a kaphu. Sú výživné, olejnaté, dobre tonizujúce.

Pekanové orechy
Podobné vlašským orechom. Sú ale lepšie na trávenie, a viac výživné ako vlašské orechy. Mali by sa viac konzumovať.

Píniové semiačka
Píniové semiačka sú sladké, jemne zahrievajúce a sladké po trávení. Sú extrémne satvické, a asi najlepšie zo všetkých orechov a semien. Len málo zvyšujú kaphu a pittu, a sú veľmi vhodne pre vatu. Sú výživné, tonizujúce, tíšiace a rejuvenizačné. Posilňujú pľúca, nervy a reprodukčný systém. Sú dobre pri oslabení, chudnutí, a vyrába sa z nich kvalitná múka.

Pistácie
Pistácie sú ako ostatné orechy. Majú tonizujúce a sedatívne vlastnosti, posilňujú nervy a reprodukčný systém. Sú dobre pri anémii, budujú svalstvo.

Tekvicové semiačka
Sú sladké, zahrievajúce a sladké po trávení. Sú relatívne ľahké a vhodné aj pre kaphu a pittu, ale v nadbytku agravujú vatu. Majú špeciálny aniparazitálny účinok. Pri prítomnosti parazitov sa odporúča konzumovať cca  60 gr denne, počas 5 dní súčasne s aniparazitalnymi bylinami. Redukujú reprodukčné tkanivo.

Sezamové semiačka
Sezamové semiačka sú sladké, jemne zahrievajúce a sladké po trávení. Znižujú vatu, a v nadbytku zvyšujú pittu a kaphu. Sú výživné, tonizujúce a rejuvenizačné. Vyživujú všetky tkanivá a interné orgány, ako aj kožu, podporujú rast zubov, kosti a vlasov. Sú vhodne pri oslabení. Čierny druh je lepší pre svoje vlastnosti. Sú ľahké a nekonzumujeme ich v takom množstve, aby sa prejavili v nadmiere. Skôr sa používajú ako korenie. Je vhodné používať ich vo forme oleja alebo masla, aby sme mohli benefitov z ich vlažností. Biely sezam sa často rýchlo kazí. Tahini je asi najlepšia forma ako ich užívať.

Slnečnicové semiačka
Sú sladké, trochu horké, chladivé a sladké. Všeobecne sú harmonizujúce pre všetky dóše. Sú vhodné pri horúčkovitých a infekčných ochoreniach, čistia pľúca a lymfatický systém. Sú vhodné pre pitty pri zápaloch.

Vlašské orechy
Vlašské orechy sú sladké, trochu horké, chladivé a sladké. Znižujú vatu, zvyšujú pittu a kaphu. Sú výživné, afrodiziakum, laxatívne a posilňujúce nervy. Pomáhajú živiť kostnú dreň a nervové tkanivo, ako aj posilňujú reprodukčný systém. Sú vhodné ako laxatívum pre starších ľudí. Majú aj antiparazitálny účinok, listy z orechy liečia rany a výtoky.

Mliečne výrobky

Energetika a charakteristika
Mliečne výrobky (kravského pôvodu) sú v základe sladké chuťou, chladivé energiou a majú sladký efekt po trávení. Znižujú pittu a vatu a zvyšujú kaphu. Ak sú kyslé, ich energia je zahrievajúca a zvyšujú pittu. Mliečne výrobky budujú všetky tkanivá. Hlavne zvyšujú plazmu, tuk a reprodukčné tkanivo. Plus sú upokojujúce pre myseľ, nervy a emócie. Mliečne výrobky majú satvickú povahu a sú vhodné pri jogovej a meditačnej praxi. Sú takisto dobré pre vyprázdňovanie, slabosť a regeneráciu hlavne po krvácajúcich ochoreniach, vyčerpávajúcich ochoreniach a sexuálnej slabosti.

Takisto sú mokré, vláčne, ťažké a slizké, a môžu zvýšiť tvorbu hlienu a amy, hlavne ak sa konzumujú studené. Nie sú vhodné pre kondície zvýšenej kaphy a môžu byť škodlivé v prípadoch existujúcej amy ako napr. pri artritíde a dne.

Mali by sme zväzovať zdroj mliečnych výrobkov. Pôvodne kravské mlieko obsahovalo lásku smerujúcu k výžive teliatok, ale ak sú neprirodzene chované, tak nemajú tento obsah. Preto mliečne výrobky získali zlú reputáciu medzi rôznymi dietickými smermi.

Príprava
Väčšina mliečnych výrobkov by mala byť konzumovaná teplá alebo v izbovej teplote. Ak sú konzumované priamo z chladničky, tak tvoria amu. Pasterizované mliečne výrobky sú podobné ako prevarenému jedlu a majú skôr tamastickú povahu. Mali by sme sa tomu vyhýbať. Mlieko by sa malo povariť jednu minútu a potom vychladnuté piť. Pasterizovaný jogurt je viac tolerovaný.

Kombinácie
Väčšina mliečnych výrobkov sa dobre netoleruje s inými potravinami. Takisto nie je dobré ich soliť. Mlieko je nekompatibilné s rybou, kvaseným chlebom (ktoré spôsobuje jeho fermentáciu), kyslým ovocím (z ktorého sa zrazí, skysne), orechmi, pickles, nakladanou zeleninou a zelenou listovou zeleninou. Dobre sa kombinuje s celozrnnými potravinami a surovým cukrom. Jogurt sa takisto nemá kombinovať s kyslým ovocím, orechmi, mäsom a rybou.

Väčšinou kyslé mliečne výrobky ako je jogurt, kefír, buttermilk by sa mali menej konzumovať v lete, lebo majú zahrievajúcu schopnosť. Syr by sa nemal často konzumovať počas neskorej zimy a jari, kedy je čas kaphy a môžu ju značne zvýšiť. Všeobecne by sa malo jesť malo mliečnych výrobkov v čase kaphy.

Protilátky
Protilátkami k tvorbe hlienu sú koreniny, ktoré odstraňujú veľkosť. Sú to zázvor, škorica, kardamon pre mlieko, horčičné semienka, komín a kajenské korenie pre syr a jogurt.

Zoznam vybraných mliečnych produktov

Maslo
Maslo je sladké, chladivé a sladké. Znižuje pittu a vatu, ale zvyšuje kaphu. Je nosičom pri užívaní pitta-znižujúcich medikamentov. Je výživné, posilňujúce, stabilizujúce a vhodné pri oslabení a rekonvalescencii. Je tažké, tukové, môže upchávať kanály v tele a zvyšuje cholesterol. Je väčšinou umelo farbené. Pridávaním soli sa zvyšuje jeho schopnosť tvoriť amu, zvyšuje jeho ťažkosť a schopnosť upchávať. Pri vonkajšom použití je vhodné pri popáleninách a takisto sa používa ako vodič pre anti- pitta byliny.

Buttermilk (cmar)
Cmar je kyslý, trpký a jemne zahrievajúci, má kyslý efekt po trávení. Znižuje vatu a v nadbytku zvyšuje pittu. Menej zvyšuje kaphu ako iné mliečne výrobky, lebo tvorí menej hlienu, ale aj napriek tomu ju zvyšuje. Komerčné typy obsahujú veľa soli a sú ťažké na trávenie.

Cmar je sťahujúci a močopudný. Je vhodný na podporu apetítu, netrávení a nízkej absorpcii živín, a pomáha v prípadoch oslabenia, chudnutia a rekonvalescencie. Je ľahší na trávenie a veľmi posilňujúci.

Syr
Syr je sladký, chladivý a sladký. Znižuje vatu a pittu, ale zvyšuje kaphu. Tvorí hlien a spôsobuje upchatia. Čim slanší, tým viac dráždi aj pittu. Syr je povahou veľmi ťažký a môže upchávať kanály. Je nutričný a sťahujúci. Zastavuje hnačku alebo krvácanie, ale môže spôsobiť zápchu. Veľa syrov sa vyrába zo syridla z kravských čriev. Na trhu sú už v predaji aj vegetariánske syry, ale tiež si treba čítať zloženie.

Krémový typ syru je jemnejší vo vlastnostiach a ľahší na trávenie. Je viac satvický ako palivý alebo solený syr. Stále zvyšuje kaphu a upcháva kanály. Paneer alebo ľahké syry majú tie isté charakteristiky.

Farmárske syry alebo syry typu paneer su vyrábané zo zrazeného mlieka. Sú chladiace, redukujú pittu a vatu, ale zvyšujú kaphu. Lepšie sa trávia ako fermentované syry.

Cottage syr je sladký, chladivý a sladký. Znižuje pittu a vatu a zvyšuje kaphu. Je takisto ľahší na trávenie. Je dobrým zdrojom proteínu, hlavne pre vaty, ktoré netolerujú fazuľu.

Smotana
Smotana je ako mlieko, ale ešte viac ťažšia a hutnejšia. Tvorí hlien a je ťažko stráviteľná. Nemala by sa používať vo veľkom množstve, alebo v kombinácii s bohatým hutným jedlom. Ma vlastnosti medzi mliekom a maslom.

Ghí/prepustené maslo
Ghí je sladké, chladivé a sladké. Znižuje pittu, vatu a iba trochu zvyšuje kaphu.

Je to tonikum, zvláčňujúce, rejuvenizačné, proti prekysleniu. Je výživné, tukovité, zvyšuje tvorbu tuku a kostnejdreňe, ukludňuje nervy, zvyšuje tvorbu semena a ojasu. Zvyšuje inteligenciu, podporuje zrak a vylepšuje hlas. Posilňuje pečeň, obličky a mozog. Je to najlepšia forma tuku pre telo a najlepší olej pre pittu a pečeň. Harmonizuje agni – tráviace ohne v tele.

Ghí je vhodné používať ako olej na varenie, nespáli sa ako maslo. Môžu sa na ňom pripravovať aj koreniny pre curry jedlá. Napríklad zázvor, cibuľa, cesnak alebo dlhé čierne korenie pripravené v ghí sú veľmi posilňujúcim a yangovým jedlom, podobným mäsu z výživného hľadiska.

Ghí ako tonikum je dobre užívať ako 1-2 lyžičky do teplého mlieka so zázvorom a škoricou. Takto pomáha pri chronických pľúcnych a vyčerpávajúcich chradnúcich ochoreniach.

Niektorých ľudí z chute samotného ghí napína, ale aj napriek tomu ho môžu konzumovať v ryži alebo dusiť na ňom zeleneniu. Ghí môže u niektorých ľudí vyprovokovať silný čistiaci účinok, pretože rýchlo odstraňuje toxíny a teplo z tela, preto nie je vždy múdre ho konzumovať priamo.

Externe, je veľmi výživné pre pokožku a oči. Je vhodné pri zhoršenom videní, svetloplachosti, a fotofobických bolestiach hlavy a pri zapálených očiach. Keď sa trošku aplikuje do nosa, tak vyživuje mozog.

Zmrzlina
Je sladká, chladivá energiou a sladká. Znižuje pittu, ale zvyšuje kaphu a amu. Svojou chladivou energiou zvyšuje vatu. Oslabuje tráviaci oheň, upcháva kanály a prispieva k tvorbe amy. Poškodzuje slezinu a pankreas, narúša metabolizmus cukrov a metabolizmus vody. Môže spôsobovať hypoglykémiu, diabetes alebo tvorbu nádorov, pretože obsahuje veľké množstvo cukru. Zmrzlina obsahuje väčšinou veľké množstvo vajíčok, čo zvyšuje jej nutričnú hodnotu, ale takisto ju robí ťažkou na trávenie. Zmrzlina z fazúľ alebo sójová zmrzlina je trochu vhodnejšia a menej upchávajúca kanály, ako klasická zmrzlina, ale stále nie je vhodným jedlom. Ako iné fazule, agravuje avatu. Mrazený jogurt (frozen yogurt) je trošička lepší ako zmrzlina, ale má tie isté vlastnosti t.j. je studený, ťažký a sladký. Čím je menej cukru v týchto produktoch, tým lepšie. Zmrzlina je vhodnejšia v lete, ale nemala by byť konzumovaná v zime a na jar v čase kaphy.

Kefír
Kefír je kyslý, trochu zahrievajúci a kyslý po trávení. Znižuje vatu, ale zvyšuje pittu a kaphu. Je to niečo medzi jogurtom a cmarom, ľahší ako jogurt a ťažší ako buttermilk. Zlepšuje trávenie a absorpciu, je vhodný pri nechutenstve a anorexii. Ovocím ochutený kefír je ešte horší v tomto smere. Môže obsahovať veľa cukru a tvorí amu.

Mlieko
Mlieko je sladké, chladivé a sladké po trávení, je ťažké, vyživujúce a hlavý mliečny produkt. Znižuje pittu a vatu, zvyšuje kaphu. Môže sa užívať vo väčšom množstve ako iné mliečne produkty. Je mokré, zvláčňujúce, ale môže znižovať tráviaci oheň.

Mlieko je tonikum,  rejuvenizačné, nutričné, afrodiziakum, utišujúce a laxatívne. Vyživuje plazmu a kožu a cez ne vyživuje ostatné tkanivá, hlavne reprodukčné. Je dobrým tonikom pre pľúca a žalúdok, hlavne v prípade krvácania v týchto miestach. Je vhodný pri suchom kašli, suchom hrdle, horúčke a smäde, je jemne laxatívne, hlavne keď sa užíva teplé s ghí a je efektívne hlave pre pitty. Je výborným jedlom pre deti, starých ľudí, oslabených ľudí alebo po chorobe.

Je najmä satvické a vyživuje nervy a mozog. Posilňuje myseľ, pamäť, buduje ojas, dodáva pocit spokojnosti, podporuje koncentráciu a meditáciu. Podporuje spánok, najmä ak sa užíva teplé s bylinami pôsobiacimi na nervový systém ako nap. muškátový orech.

Kozie mlieko – má zahrievajúcu energiu a je vhodnejšie pre kaphu, ale zvyšuje pittu.

Komerčné mlieka obsahujú anorganické fertilizátory, antibiotiká a iné toxické substancie, ktorými sú kŕmené zvieratá. Ak mlieko nie je raw a organické, môže mať mnoho vedľajších účinkov. Veľa ľudí má preto alergie na mlieko, ale aj kvôli tomu, že je ťažké na trávenie. Tí ktorí pochádzajú z rodiny, kde sa mlieko nepilo, nemusia mať enzýmy na trávenie mlieka, aj napriek tomu, že energeticky je pre nich vhodné. To sa týka aj ostatných mliečnych výrobkov.

Kyslá smotana
Je sladká a kyslá, trochu zahrievajúca a kyslá. Znižuje vatu, ale zvyšuje kaphu a pittu. Je stimulačná a nutričná, v nadbytku spôsobuje aciditu.

Jogurt
Jogurt je sladký a kyslý, trochu zahrievajúci energiou a sladký po trávení. Čím viac je kyslý, tým viac zahrievajúci a kyselino-tvorný efekt bude mat. aj napriek tomu, že je kyslý, vyživuje všetky tkanivá, vrátanie reprodukčného, ktoré je väčšinou kyslou chuťou vyčerpávané.

Jogurt je nutričný, stimulačný a zvieravý. V malom množstve môže prispieť  tráveniu iných jedál, obnovuje pozitívne vnútorné prostredie v tele a môže pomôcť pri hnačke. Je ťažký a v nadbytku môže spôsobiť zápchu a upchávať kanály. Preto je lepšie ho konzumovať s korením a nie vo veľkých množstvách, normálne množstvo je polka šálky v jednom čase. Je lepšie mixovať ho s vodou a pridať trochu zázvoru. To pomôže predísť upchávaniu kanálov. Jogurt väčšinou prispieva priberaniu a nárastu tuku, ale v low fat variantoch nemá túto schopnosť, ale obsahuje chemické látky. Môže agravovať už toxickú kondíciu v krvi, ako je akné a výsev na koži. Srvátka z jogurtu môže byť vyživujúca v prípade anorexii, slabosti, ochabnutosti a zhoršenej absorpcii živín.

Mäso
Z krátkodobého hľadiska je mäso asi najviac vyzivujúce a posilňujúce zo všetkých potravín. Je výborné v prípade oslabenie a po chorobách, a pomáha pri znižovaní veľmi vysokej vaty. Je sladké, trochu zahrievajúce a sladké. Znižuje vatu a zvyšuje pittu a kaphu.

Avšak, mäso je tamastické a zároveň veľmi škodlivé. Tvorí a živí amu, infekcie, horúčky a nádory. Má otupujúci efekt na myseľ, zmysly, redukuje pocity lásky a súcitu. Takisto jeho ekologické dopady nemôžu byt prehliadané. Jeho vedľajšie účinky sú preberané už vo Védskom učení. Najlepšie je ho konzumovať separátne a iba krátkodobo.

Neodporúčame jest mäso, ale je zopár pacientov, ktorí ho potrebujú užívať krátkodobo. Mäso tvorí zlu karmu, hlavne hovädzie z kráv. Hydina má menší dopad na karmu. Ryba ešte menej a po nich sú morské plody a nakoniec vajcia. Mäso sa odporúča iba v prípade, ak ma zachrániť ľudský život. Vnútornosti sú vyzivujúce pre vnútornosti, ale tvoria nizkokvalitné tkanivá a utlmujú myseľ. Vývary z kostí vyživujú kosti, ale sú ťažké a robia krv toxickou. Ak potrebujete jesť mäso, kupujte si ho vždy z dobrého kvalitného zdroja.

Príprava
Mäso musí byť poriadne uvarené, s korením na ľahšie trávenie. Surové je veľmi dráždivé a narúša trávenie a poškodzuje krv. Soľ ho pomáha zjemňovať. Polievky z mäsa sú asi najlepšia forma. Vyprážané mäso je veľmi poškodzujúce pre organizmus a všetky dóše. Konzervované mäso je tamastické.

Kombinácie
Mäso sa nekombinuje dobre so žiadnym jedlom. Mixované s mliekom a smotanou je toxické. Takisto sa neodporúča kombinovať s chlebom a zemiakmi. Maximálne so zeleninou.

Čas
Mäso by nemalo byt konzumované v lete, lebo ma zahrievajúcu energiu. V čase kaphy takisto môže spôsobiť zdravotné problémy. Takisto sa nemá jest večer. Mäso je najvhodnejšie pre tých, ktorý žijú vo vysokých nadmorských výškach.

Protilátky
Toxický efekt z masa môže byt negovaný so surovou zeleninou, listovou zeleninou a zeleninovými šťavami. Horké byliny ako aloe gel takisto pomôžu. Korenie pomôže, ale zároveň narúša pittu.

Živočíšne tuky-oleje
Živočíšne tuky a oleje sú veľmi ťažko stráviteľné a vo všeobecnosti zvyšujú pittu, kaphu a amu, cholesterol a narúšajú krv. Špik je sladký, hrejivý a sladký. Je extrémne ťažký a zvyšuje kaphu a amu v systéme, a upcháva kanály. Spôsobuje obezitu a tvorbu žlčových kameňov.

Vajcia
Vajcia sú menej tamastické ako mäso a ryby, pretože nevyžadujú zabitie žijúceho tvora. Ale podľa striktných štandardov, stále sa považujú za nečisté, ak sa konzumujú iba v prípade nutnosti kvôli zdraviu. Nefertilizované vajcia sú vhodnejšie.

Vajcia sú sladké, zahrievajúce a sladké. Znižujú vatu, zvyšujú pittu a kaphu. Sú tonikum, nutričné, tíšiace a afrodiziakum. Dodávajú silu, plodnosť, pomáhajú po chorobách a sexuálnej slabosti. Pre niektorých ľudí sú ťažké na trávenie. Bielko ma chladiace vlastnosti a vhodnejšie pre pittu. Žĺtok  je horúce a zhoršuje už prítomnú toxicitu krvi.