VÁTA sezóna

Ájurvédske všeobecné odporúčania pre jesennú Vata sezónu, počas ktorej platí najmä: teplo, výživa a kľud.

Z teplej a slnečnej Pitta sezóny prechádzame do studenej a veternej Vata sezóny, ktorá bude pretrvávať v období od cca polovice septembra do polovice decembra. Vata je energia pohybu pozostávajúca z elementov éteru a vzduchu, má na starosti všetok pohyb v prírode, ako aj v ľudskom organizme – od buniek, cez myšlienky až vylučovanie. Chlad, suchosť, veternosť, ľahkosť – sú kvality energie Vata a tie začínajú v prichádzajúcom období dominovať. A keďže aj my sme súčasťou prírody, tak zmena klímy sa deje nielen v prírode okolo nás, ale aj v nás samých.

Príchod a pretrvávanie Vata sezóny s jej kvalitami najviac pociťujú ľudia, u ktorých je Vata energia v prevahe v ich konštitúcii. Týka sa to aj starších ľudí, u ktorých už dominuje Vata energia v životnom cykle. Ľudia s prevahou Pitta konštitúcie privítajú schladenie a budú „čerpať“ z akumulovanej Pitta energie z letnej sezóny. Ale klesaním teploty, suchosť a veternosť Vaty im po určitom čase tiež nevyhovuje, avšak môžu sa harmonizovať cez stravu a aktivitami, ktoré sú vhodné pre ich konštitúciu. Ľudia s prevahou Kapha konštitúcie v podstate tiež privítajú Vata sezónu, pretože kvality Vata energie ako je ľahkosť, suchosť, premenlivosť  sú opačné oproti ťažkej, mastnej, pomalej energii Kaphy, takže by im mohli pomáhať udržiavať Kaphu v rovnováhe. Kapha a Vata majú spoločnú studenú kvalitu, čiže Kaphy tiež pociťujú občas chlad a tento chlad je možné vyrovnať zahrievajúcimi potravinami, bylinami, korením a kardio športmi. Kaphy sa ale musia neustále strážiť v jedle, pretože ak by sa stravovali vyslovene podľa anti-Vatovej diéty odporúčanej pre jesenné obdobie (tažké, olejnaté, uzemňujúce jedlá), mohli by si práve zvýšiť túto kaphovú energiu v organizme, a tým si spôsobiť priberanie na váhe, letargiu, lenivosť atď.

Energiu Vaty máme všetci v organizme, niekto vo väčšej miere a niekto v menšej, je to energia, ktorá je premenlivá a pohyblivá, zo všetkých energií sa najťažšie udržiava v rovnováhe a najrýchlejšie sa dostáva mimo nej, hlavne v čase jej obdobia v prírode, takže je potrebné, aby sme si túto energiu všetci udržiavali pod kontrolou, pretože najviac ochorení  pochádza práve z jej nerovnováhy.

Symptómy zvýšenej Vata energie:
– suchá pokožka, pery, nechty, lámavé vlasy a lupiny
– suché črevo – zápcha, plynatosť, črevné dunenie
– bolestivé a suché kĺby – praskanie v kĺboch pri pohybe
– bolestivá menštruácia
– nespavosť, prerušovaný spánok, nervozita, hyperaktivita,    nedostatok pokory
– roztekaná myseľ, strach a úzkosť, depresie alebo strata radosti zo života
– slabý al. premenlivý apetít, sucho v ústach – zvýšený smäd, bolesti pod bránicou
– studené ruky a nohy – slabý krvný obeh
– svalové napätie, svalová bolesť, tras, alebo chvenie, strata hmotnosti, žalúdočná neuróza
 
Odporúčania uvedené nižšie sú hlavne pre jedincov s prevahou Váty v organizme, ostatné konštitúcie by sa mali v prvom rade držať odporúčaní vhodných pre ich konštitúciu. Ale ak pocítia, že sa im vymkla Vata z pod kontroly, môžu sa určite riadiť odporúčaniami pre pacifikovanie Vátovej energie.

Strava
Vaša strava je účinný pomocník ako môžete udržať svoju Vátovú energiu počas jesenno-zimného obdobia pod kontrolou. Dôležitá je pravidelnosť a teplo. Keďže Vata má prirodzenú suchú, ľahkú, studenú, premenlivú kvalitu, na jej vyrovnanie je potrebná strava a režim, ktoré sú ukľudnujúce, uzemňujúce, zohrievajúce, a výživné.
Ťažké, olejové, výživné potraviny, s vysokým obsahom bielkovín a tuku, tepelne upravené, doplnené zahrievajúcimi a stimulujúcimi koreninami, Vám pomôžu si zachovať vnútornú vlhkosť, dobré trávenie a uzemnenie počas chladnej Vátovej sezóny. Taktiež by bolo vhodné uprednostniť potraviny sladkej, kyslej a slanej chuti. Všeobecne platí, že treba jesť kašovité, mäkké, jemné jedlá pripravené na ghí alebo oleji.
Raňajky môžu byť pripravené z varených zŕn ako ovsená, ryžová, jačmenná kaša so škoricou, kardamonom a medom (takéto raňajky ale nie sú vhodné pre ľudí s prevahou konštitúcie Kapha).
Obedy a večere, ktoré zahŕňajú dusenú zeleninu, výživné strukoviny a obilniny, polievky sú ideálne na prehriatie, hydratáciu a uzemnenie organizmu. Ak jete mäso a vajcia, je to jedno z najvhodnejších období pre konzumáciu živočíšnych produktov. ALE buďte si vedomí odkiaľ mäso pochádza, aby ste namiesto výživy nekŕmili svoj organizmus a bunky stresovými hormónmi a chémiou.Mliečne výrobky, väčšina orechov a semien sú v tomto období tiež prospešné. Všeobecne je žiadané znížiť spotrebu surovej zeleniny, studených a mrazených potravín, a ako aj potraviny horkej, štipľavej a trpkej chuti. Treba vylúčiť aj smoothies a konzumáciu surovej (raw) zeleniny, studených a mrazených potravín, a vyhýbať sa treba aj sušeným potravinám, s výnimkou ak sú namáčané vo vode resp. mlieku. Ide napr. o zeleninu ako je brokolica, kapusta, karfiol, kel, listová zelenina, biele zemiaky, fazuľa, sušienky, proso a sušené ovocie.V tomto období majú ľudia tendenciu zvýšiť príjem potravy, ale dávajte pozor, aby ste poslúchali svoje trávenie (min. 4-5 hodín pauza medzi jednotlivými jedlami) a chute. Vata si vyžaduje primeranú výživu, preto sa neodporúča ľudom s prevahou konštitúcie Vata absolvovať pôst. Inak, pre ostatné konštitúcie je to vhodné obdobie na očistu mono-diétou, t.j prostredníctvom konzumácie tej istej potraviny, resp. jedla napr. kičarí niekoľko dní po sebe.

Režim
Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako harmonizovať Vatu je prostredníctvom stanoveného pravidelného denného režimu. Snažte sa robiť rovnaké činnosti (budenie, cvičiť, jesť jedlo, ísť do postele, atď.), zhruba rovnaký čas každý deň. Snažte sa zaspávať pre desiatou hodinou večer, takže budete mať dostatok odpočinku pred svitaním. Vstávajte skoro, plne využite ticho, pokoj a mier, ktoré sú podstatou skorých ranných hodín. Zacvičte si rannú jógu, spravte si dýchacie cvičenia, natrite si telo sezamovým olejom pred sprchou, zostane Vám na pokožke film, ktorý sa Vám bude absorbovať cely deň a bude Vás jemne zahrievať. Upokojíte nervový systém, prebudia sa Vaše tkanivá, pozitívne sa naladíte na celý deň. Na jeseň sa obliekajte do jesenných farieb, chráňte si hlavu, a uši. Minimalizujte prievan, hlasný hluk, agresívnu hudbu, rýchlu jazdu, nadmernú sexuálnu aktivitu. Najlepšie časy deň cvičenia sú v skorých ranných a večerných hodinách (6-10 ráno a 18-22 večer – v čase Kaphy). Vatu je veľmi ľahko možné podráždiť rýchlymi a mobilnými aktivitami, tak radšej uprednostnite pomalé, jemné posilňujúce formy cvičenia. Pešia turistika, turistika, plávanie, jóga a tai chi sú dobré voľby, za predpokladu, že sa vykonávajú na zodpovedajúcej úrovni intenzity. V ideálnom prípade, cvičte na 50-70% svojej kapacity, dýchajte nosom po celú dobu. A doplňte svoje činnosti o dostatočnú relaxáciu a spánok, aby sa Vaše tkanivá mohli správne omladiť. Ak máte prax pránajámy, striedavé nosové dýchanie (Anuloma Viloma) je veľmi vhodné v tomto ročnom období. Takisto navštevujte fínsku, parnú alebo infra saunu. Olejové teplé masáže sú veľmi vhodné, nielen že zahrievajú organizmus, premasťujú pokožku, dodávajú potrebnú výživu pre kĺby, svaly, nervovú sústavu a navodzujú relaxačnú náladu.

Bylinná podpora
Chyawanprash (zmes bylín, ghí, medu – v predaji aj u nas) v ranných môže prispieť k posilneniu imunity, sily a energie počas jesennej sezóny. Ashwagandha stabilizuje myseľ a nervový systém, môže podporovať zdravý spánok, silné trávenie, správne vylučovanie a dodá silu. Z bylinných čajov hlavne zázvor, sladké drievko, alebo kombinácia rasce, koriandra, fenikla podporuje zdravé trávenie a dodáva teplo. Ďalej sú vhodné zmesi Dashamoola a Triphala. Na mentálnu jasnosť a proti stresu sa odporúča Brahmi.

Farby a kamene
Váta by sa mala obklopovať teplými a zemitými farbami ako je pastelová hnedá, žltá, oranžová, zlatá, tmavo červená, ale aj biela, fialová a zelená. Mala by sa vyhýbať jasne červenej, pretože je priveľmi povzbudzujúca.  Taktiež kamene uvedených farieb majú na Vatu pozitívny účinok, ako napr. zlato, rubín, ruženín, tyrkys, granát, žltý zafír, topaz, smaragd, akvamarín.

Z knižky Áhara od ájurvedskej doktorky a lektorky Dr. Martiny Ziskovej pre Vás vyberáme: Čaj pre harmonizáciu Váta dóše a Korenistá zmes pre harmonizáciu Váta dóše, ktorú môžete používať  sa na dochutenie jedál:

VATA ČAJ:
Ingrediencie: ¼ čl čerstvého zázvoru, ¼ čl mletého kardamonu, ¼ čl škorice, ¼ čl adžvajnu, 1 šálka vody
Postup: Priviesť vodu do varu a pridať korenie. Vypnúť a nechať stáť zakryté 5 minút. Precediť a vypiť.

VATA MASALA:
Ingrediencie:  adžvajn, klinček, hing (asafoetida), fenykel, kardamon, kurkuma, muškatový orech, zázvor, škorica, soľ
Postup: jednotlivé druhy korenia sa zmiešajú najlepšie v semienkovej forme. Prášok má tendenciu sa pri pražení spáliť a je dobré ho pridať až na konci varenia, keď je teplota jedla už miernejšia. Táto zmes sa  za stáleho miešania opraží na kvapke ghí alebo olivového oleja vo veľmi kvalitnej panvici. Potom necháme semienka vychladnúť a zomelieme v mlynčeku na jemný prášok. Túto zmes korenia (masalu) môžete použiť do varenia alebo na ochutenie jedál. Je zahrievajúca a harmonizújúca pre Váta dóšu.

O presnejšom individuálnom režime a strave pre Vašu konštitúciu je vhodné sa poradiť so skúseným ájurvédskym lekárom. Konštitučné dotazníky, ktoré sú k dispozícii voľne na internete sú orientačné a nemusia zodpovedať skutočnosti.

Prajeme Vám peknú farebnú a teplú jeseň :).