OČISTA ORGANIZMU
Čo to znamená detoxikácia?
Detoxikácia znamená prečistenie alebo zbavenie tela, ale aj mysle škodlivých látok. Škodlivou látkou, t.j. toxínom, alebo v áurvede používaný pojem – áma je látka, ktorá ma deštruktívny vplyv na bunky, na ich funkciu alebo na ich štruktúru. Do akej miery toxín bunky poškodí závisí od štádia, dávke a individuálnej citlivosti. Toxíny spôsobujú únavu, tráviace problémy, poruchy chovania, či závažné ochorenia ako je rakovina.
Toxické látky sa v tele usádzajú následkom zlého životného štýlu, stresu, konzumáciou nekvalitného jedla akým sú mrazené, konzervované, syntetické potraviny, potraviny obsahujúce príliš veľa živočíšnych bielkovín, rafinovaný cukor, farbivá, konzervanty, pesticídy, používaním chemikálií v domácnostiach, elektrosmog, vplýva na nás znečistené ovzdušie a voda, ťažké kovy a patria sem aj tzv. mentálne toxíny z negatívnych emócií, vzťahov a pod.
Detoxikácia je prostriedok k obnoveniu rovnováhy v organizme. Rovnováha znamená zdravie a stav, kedy sa vhodne podporia liečivé schopnosti tela. Správne prevedená detoxikácia harmonizuje organizmus, navodzuje pocit zdravia, dodáva energiu a rozjasňuje myseľ. Účelom detoxikácie je odstrániť odumreté bunky a tkanivá, ktoré sa v organizme hromadia. Detoxikácia stimuluje samoliečebné schopnosti organizmu, a s jej pomocou docielime prečistenie orgánov, tkanív a buniek. Detoxikácia pomáha pri akútnych, ale aj chronických ochoreniach, a taktiež pomáha omladzovať organizmus.
Hlavnými detoxikačnými orgánmi sú: pečeň, obličky, koža, pľúca, lymfatický systém a hrubé črevo. Pečeň čistí krv a filtruje odpadové látky z metabolizmu, obličky odstraňujú nadbytok tekutín, kyselinu močovú, bielkoviny, prebytočné minerály, koža vylučuje cez pot toxíny, pľúcami sa zbavujeme oxidu uhličitého, lymfatický systém filtruje a odvádza odpadové látky do krvi a hrubé črevo vylučuje odpadové látky stolicou.
Kedy je vhodná detoxikácia organizmu?
Prvá a najčastejšia známka prítomnosti toxínov v tele je pretrvávajúca únava. Vzniká, keď sa orgány snažia spracovať nestrávenú potravu spolu s toxínmi, ktoré vznikajú v tele pri metabolizme a toxínmi, ktoré sa do tela dostavajú z vonkajšieho prostredia. Ďalej, pretrvávajúci hustý povlak na jazyku, zápach z úst, veľa slín, sladká chuť v ústach, pocit tepla, zapáchajúci moč, stolica a pot. Ak trpíte zápchou, cítite sa neustále bez energie a vyčerpaný, máte neustály smäd, pálenie ďasien, ťažko vstávate, máte chuť na úplne všetko alebo na nič, máte problémy s trávením, príliš veľa vetrov, priberáte na váhe a ste „naliati“ vodou, máte aknóznu pleť, afty a opary, užívate chemické lieky, máte depresie úzkosti, nedostatok koncentrácie, nejasnú myseľ, problémy so spánkom atď. Toto všetko sú známky zaneseného organizmu.
Pre koho je vhodná detoxikácia?
Detoxikácia sa odporúča u zdravých ľudí pre navodenie rovnováhy, odstránenie toxínov a omladenie organizmu. Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Takisto sa detoxikácia odporúča pre zvýšenie potencie a plodnosti. Správna detoxikácia organizmu dokáže podporiť plodnosť aj v prípade niekoľkoročnej neúspešnej snahe o počatie. Ďalej pomáha pri rôznych chorobách a ich liečbe (alergie, astma, bolesti hlavy, bolesti v chrbtovej časti, cukrovka, depresia, nespavosť, gynekologické poruchy, hemoroidy, močové a žlčníkové kamene, kožné ochorenia, krčné, nosné, ušné ochorenia, nadváha, nachladenie, nervové ochorenia, neznášanlivosť potravín, ochorenie pečene. Pri prekonávaní závislosti na alkohole, nikotíne, kofeíne drogách.
Pre koho detoxikácia nie je vhodná:
– pre tehotné a kojace ženy, deti
– pre ľudí vo veku na 70 rokov, ľudí veľmi unavených, oslabených, trpiacich vážnymi ochoreniami,
– pre ľudí s akútnym ochorením alebo prebiehajúcim zápalom, ľudí s ťažkým ochorením srdca,
– pre diabetikov s cukrovkou liečených inzulínom
– pred a po chirurgickom zákroku, osoby trpiace tbc, epilepsiou, niektorými druhmi rakoviny,
– pre ľudí, ktorých stav si vyžaduje trvale užívanie väčšieho množstva liekov
– pre ľudí, ktorí sa detoxikácie boja
Očista by mala zahŕňať nasledovné:
– rannú očista – očista jazyka, ranný očistný teplý nápoj, kartáčovanie pokožky
– masáž olejom – abhyangam (sami si môžete takúto masaž robiť)
– harmonickú stravu a správny pitný režim
– saunu a kúpele
– očistu čriev
– relaxáciu, pohyb, cvičenie, jogu a meditácie, správne dýchanie
– zdravý spánok
– očistu domova
Výsledkom prečistenia je omladenie celého organizmu, lepšia funkcia orgánov, odstránenie únavy, pocit zvýšenej energie, zlepšenie trávenia, odstránenie porúch zažívacieho systému, možného zníženia váhy, zmiernenie stresu, posilnenie činnosti obličiek, posilnenie činnosti srdca a ciev, regulácia hladiny krvného cukru, úprava menštruačného cyklu, pravdepodobnejšia schopnosť otehotnieť, zníženie bolesti chrbta, zlepšenie zraku, omladenie pokožky, zmiernenie celulitídy, podpora imunity a odolnosti organizmu, zvýšené libido, zvýšenie sebavedomia, skľudnenie, zmiernenie alebo odstránenie depresií, hlbší spánok, zníženie výkyvov nálad a emócii.
DETOXIKÁCIA PODĽA ÁJURVÉDY
Detoxikácia je neoddeliteľnou súčasťou ajurvédy. Ako sme spomínali, jar je najideálnejší čas v roku pre vykonanie očisty organizmu.
Najlepší spôsob, ako komplexne vyčistiť celý organizmus a aj myseľ, je formou panchakarmy. Je to veľmi fyzicky, psychicky ako aj časovo náročný ájurvédsky očistný program, ktorý si vyžaduje „celého človeka“. Za takouto očistnou metódou je najideálnejšie vycestovať do Indie do autentických ájurvédskych sanatórií, kde túto formu môžete pod neustálou kontrolou a starostlivosťou podstúpiť. V žiadnom prípade sa panchakarma neodporúča počas pracovného procesu v domácom prostredí, t.j. odbehnúť si z práce a pod. Panchakarma je proces, ktorý môže trvať aj dva mesiace spolu s prípravnou a regeneračnou fázou.
Avšak, nie každý má možnosť absolvovať takúto náročnú kúru, prípadne vycestovať do Indie, a keďže je očista potrebná, tak Vám ponúkame niekoľko možností, ako si môžete pomôcť aj sami v každodennom živote.
Skôr ako začnete s detoxikáciou, musíte vziať do úvahy svoju dominantnú dóšu v konštitúcii. Ale nie, o ktorej sa Vy domnievate, že je dominantná na základe testov z internetu, ale tú, ktorú Vám určí skúsený ájurvédsky lekár prostredníctvom diagnostických metód. Na základe toho si môžete zvážiť a zvoliť formu detoxikácie tak, aby prebehla bezpečne a s pozitívnymi výsledkami.
V západnom svete sa ľudia postia 10 aj viac dní bez toho, aby brali do úvahy svoju konštitúciu, čo môže mať negatívne následky. Dlhodobý pôst je z hľadiska ájurvédy považovaný za absolútne nevhodný spôsob detoxikácie, pretože navodzuje nerovnováhu a oslabuje orgány a tkanivá.
Pôst
Váty by nemali podstupovať pôsty iba s príjmom vody a podobné prísne režimy dlhšie ako jeden, maximálne dva dni. Úplný pôst v dĺžke jedného týždňa môže u Váty doslova zruinovať metabolickú rovnováhu, ktorej obnovenie môže trvať celé mesiace. Navyše, ak trvá pôst príliš dlho, dochádza k zvýšeniu energie vetra, teda k narušeniu prvku Váta, v dôsledku čoho vzniká strach, úzkosť, nervozita a slabosť, vyčerpanie. Je vhodnejšie, aby ľudia tohto typu volili skôr obmedzenú diétu s jedným druhom potravy, napríklad kitchari, ktorú môžu dodržiavať aj celý mesiac. Ak sa chcú postiť tekutinami, tak sa odporúča maximálne 2x do mesiaca a v obľube majú napr. vodu s citrónom a medom alebo čisté ovocné šťavy, pokiaľ nie sú alergickí na mliečne produkty, môžu dávať prednosť mlieku, čerstvej syrovátke alebo jogurtu miešaného s vodou. Tekutiny však nesmú byt studené.
Rovnako platí obmedzená dĺžka pôstu aj pre osoby s konštitúciou Pitta. Pôst, ktorý trvá dlhšie ako štyri dni, vedie k zvyšeniu Pitty, pretože aktivuje prvok ohňa v tele, a následne vedie k psychickým, ale aj fyzickým prejavom hnevu a nenávisti. Pitty môžu držať pôst s ovocnými alebo zeleninovými šťavami, prípadne so surovou stravou, nikdy však iba o vode. Nemali by šetriť na množstve.
Iba Kaphy sa môžu púšťať do dlhších pôstov, pri ktorých neprijímajú nič viac než vodu, ale môžu konzumovať aj čerstvé šťavy. Nie sú pre ne vhodné výrazne sladké či kyslé šťavy. Kaphy by sa mali snažiť o pravidelný pôstny deň každý týždeň, ktorý im pomôže výrazne posilniť trávenie. Pôstom získajú príjemný pocit zvýšenej ľahkosti, zbystreného vedomia a otvorenej mysle.
Monodiéta
Okrem pôstu, ájurvéda ponúka ešte ďalší variant, ako si očistiť telo. Je ňou monodiéta, čo znamená, že sa telu dáva iba jeden určitý druh potraviny v neobmedzenom množstve na určitú dobu. Ide o to, aby telo dostalo minimálne množstvo paliva, nebolo zaťažované trávením, tým pádom mohlo spaľovať nečistoty šetrným spôsobom. Existuje niekoľko variant, ovocné monodiéty, kitchari, ryža alebo zeleninové vývary.
Ovocná monodiéta
Je vhodná v lete a hlavne pre Pitty. Predstavuje ľahký príjem energie vo forme ovocia, tým telo odľahčuje a čistí od ámy. Je nutné si vybrať iba jeden druh ovocia, ideálne šťavnaté stromové, napr. nektarinky, broskyne alebo hrozno. Ovocie sa nesmie kombinovať, t.j. konzumuje sa iba jeden druh ovocia. Takúto diétu podstupujeme od 3 do 10 dní maximálne. Uvedená doba stačí na to, aby sa organizmus odľahčil a osviežil. Nepridávame žiadne iné potraviny a smie sa piť iba prevarená voda izbovej teploty.
Očistná kúra teplou vodou
Voda, prevarená prirodzeným spôsobom, je tridošická. Stačí ju variť 3 minúty od momentu, kedy začne bublať. Potom je potrebné takto horúcu vodu uschovať, najlepšie v termoske. Pije sa čo najčastejšie v malých množstvách a veľmi teplá. Pri jednom napití je to cca 1 dcl. Mali by sme ju piť čo najčastejšie, ideálne cca každých 30 minút. Takto konzumovaná voda funguje ako vnútorná škrabka, zoškriabe ámu z vnútornej strany tráviacej trubice a vyplaví ju von spolu so stolicou. Pri celodennom pití vody, hlavne medzi jedlom, celkovo vypijeme okolo 1,5 l vody. Vodu treba prevariť v hrnci nie v rýchlo varnej kanvici. Majú iné vlastnosti a zároveň ju budete môcť variť aspoň 3 minúty.
Akonáhle sa začne s režimom pitia teplej vody, pocítime zvláštny druh smädu, ktorý je spôsobený amou, čiže smäd z nečistôt. Uspokojí ju iba pitie ďalšej teplej vody. Táto kúra môže trvať aj mesiac.
Bylinná očista
Dá sa použiť aj bylinná očista. Pre tieto účely je vhodný čaj Guduchi či Himal (Tinospora cordifolia) ale aj Triphala. Čaje treba piť mesiac.
Triphala
Triphala je ájurvédsky všeliek. Triphala pozvoľne a postupne očisťuje a obnovuje tráviaci trakt, a tým zlepšuje schopnosť vyživovať tkanivá. Triphala doslova znamená trojplod, a skladá sa z troch jedinečných indických bylín, ámalakí, haritakí a bibhítakí.
Môžete ju používať na umývanie vlasov, tela alebo ako mierne ale aj silnejšie preháňadlo, dávidlo ako aj súčasť črevných výplachov. Odvar sa využíva aj ako očné, nosné a ušné kvapky, a takisto ako aj kloktadlo. Odstraňuje z tkanív toxické odpady a núti dóše, ktoré sa odchýlili od svojich sídliacich orgánov – žalúdku, tenkého a hrubého čreva, aby sa vrátili na svoje miesto. Vďaka svojmu výraznému prečisťovaciemu účinku sa používa pri detoxikácii kovových prvkov z organizmu. Triphala je úplne neškodná receptúra, výrazne toxické osoby na ňu však citlivo reagujú, pokiaľ ju používajú vo väčších dávkach alebo príliš skoro. Triphala dokáže uviesť do pohybu usadené toxíny rýchlejšie ako ich oslabený systém dokáže spracovať, čo sa niekedy prejavuje vyrážkou, keď sa telo pokúsi prebytok jedov zbaviť prostredníctvom kože. Pokiaľ začnete triphalu užívať a objaví sa Vám výsyp vyrážkami, zastavte liečbu, a počkajte kým vyrážka nezmizne, potom začnite užívať triphalu znovu, ale v polovičnej dávke.
Najlepší spôsob ako užívať triphalu na prečistenie a obnovu tráviaceho traktu, je 1 lyžička prášku rozmiešaná v pohári čistej vody, ktorú necháte cez noc odstáť. Ráno pohár bez zamiešania vypite, usadeninu na dne znovu zalejte, poriadne premiešajte a nechajte celý deň stáť. Večer opäť bez zamiešania vypite, a zvyšnú usadeninu vyhoďte a pripravte si na ďalší deň novu dávku z čerstvého prášku a vody. Ak táto dávka pôsobí príliš preháňavo, tak pite denne iba jeden pohár. Takto môžete užívať triphalu aj 3 mesiace. Triphala existuje aj vo forme kapsulí. V tomto prípade je dávkovanie 3-4 kapsule denne, zapiť vodou ráno alebo večer. Pre dôkladnú detoxikáciu treba užívať kapsule po dobu 80 dní bez prestávky.
Ďalšie odporúčania:
Vyhýbať sa potravinám, ktoré vytvárajú ámu v organizme.
Sú nimi najmä: neorganické potraviny, geneticky modifikované potraviny, potraviny pestované s chemikáliami, pesticídmi a chemickými hnojivami, mrazené, konzervované potraviny.
Treba sa vyhýbať: príliš mastnému, vyprážanému a údenému, presolenému jedlu, potravinám ktoré obsahujú veľa rafinovaného cukru, výrobkom z bielej múky a výrobkom z kysnutého cesta, fermentované potraviny, zrejúce a plesnivé syry, ovocne a dochucované jogurty a mliečne výrobky.
Jesť áma-redukujúce potraviny:
Uprednostňovať vegetariánske potraviny, ktoré sú ľahké, teplé, varené a ľahko stráviteľné. Čerstvo vyrobený chlieb bez kvasníc, čerstvo vyrobené ľahké polievky a strukovinové omáčky, bio zeleninu varenú s korením, obilniny, ako je špalda, jačmeň, pšeno, pohánka, quinoa, kamut sú ideálne. Mungo fazulky pacifikujú všetky tri dóše a sú ľahko stráviteľné.
Niektoré druhy ovocia, zeleniny a korenia sú obzvlášť užitočné počas čistenia, napríklad:
Ovocie: napr. na raňajky jesť varené sušené slivky a figy, prípadne dusené jablko alebo hrušku. Všeobecne možno povedať, že väčšina sladkých šťavnatých plodov má vynikajúce čistiace účinky.
Zelenina: Jedzte veľa varenej listovej zeleniny (napr. ružičkový kel a kapusta) Nakrájajte zeleninu a varte spolu s korením vyhovujúcemu Vašej konštitúcii.
Zrná: z hľadiska odporúčajú sa výživy celé zrná, ako je quinoa, jačmeň, amarant a malé porcie ryže. Ryžová polievka, vyrobená z vody a ryže s korením je vynikajúci horúci nápoj a skutočne pomáha vyplavovať toxíny z tela.
Korenie: Zázvor, kurkuma, koriander, fenikel a pískavica pomáha otvoriť a spriechodniť kanály v tele, podporujú vyplavovaniu toxínov cez kožu, močový systém, hrubé črevo.
Vyberte si potraviny podľa typu vášho tela alebo nerovnováhy. Celoročne sa treba o seba starať a pozorovať tendencie výkyvov svojich dominantných dóš a robiť všetky predbežné opatrenia, aby sa ste sa prirodzene udržiavali v rovnováhe.
Typ na jednoduchý týždenný detox podľa ájurvédy:
1. Začnite s kitchari monodietou: Kitchari je jedlo veľmi jednoduché na prípravu a zároveň veľmi dobre stráviteľné a z hľadiska výživy kompletné a dostačujúce očistné jedlo. Pozostáva z kvalitnej ryže (basmati), strukovín (mungo fazuľky, žltý hrach, červená šošovica) alebo zeleniny, korenín a ghee. Korenie a zeleninu vyberajte podľa svojej konštitúcie. Jedzte toto jedlo celý týždeň a budete vidieť a cítiť postupné čistenie, a takisto aj výživný efekt tohto jedlo pre Vaše telo. Najvhodnejšie je uvariť všetky ingrediencie spolu vo vode a na záver pridať (hlave vaty a pitty) lyžičku ghee, ktoré dá tomuto jednoduchému zdravému jedlu úžasnú chuť a konzistenciu..
2. Vyhýbajte sa pojedaniu snakov, malých drobností, medzi jedlami.
Najlepším spôsobom ako resetovať a naštartovať svoje trávenie je nejesť medzi jednotlivými jedlami aspoň 5 hodín. Tým nielenže strávite celé predchádzajúce jedlo, ale aj spálite toxíny a dokonca schudnete. Ale nemusíte hladovať. Ak príde na Vás príšerný hlad, môžete zjesť jedlo, ktoré ma podobný charakter ako kitchari, t.j. ryžová kaša, alebo varená zelenina. Ale pamätajte si, najlepšie sa naštartuje trávenie, keď budú medzi jedlami niekoľko hodinové prestávky.
3. Pite teplú vodu, detoxikačné čaje počas celého dňa. Vyhýbajte sa studeným nápojom, ľadu a kofeinu.
4. Čistite si každé ráno jazyk škrabkou. Robte si každý deň masáž tela s teplým olejom. Teplý olej upokojuje a omladzuje nervový systém.
5. Užívajte každý deň Triphalu. Tento rastlinný prípravok podporuje omladenie tkanív a zároveň podporuje zdravé črevné pohyby. Pri správnom trávení je stolica minimálne jeden krát za deň.
Po dokončení detoxikácie bude Vaše trávenie ešte citlivé, bolo by vhodné, aby ste ťažšiu stravu resp. prvky Vašej bežnej stravy zavádzali do jedálnička pomaly a opatrne. Ale, ak viete o svojich zlozvykoch, tak teraz je ten čas, kedy je možné ich definitívne vylúčiť a starať sa o seba naďalej počas celého roka. Nech sa zdravý životný štýl stane samozrejmosťou, robíte to pre seba, svoje zdravie a každodenný štastný a spokojný život. Budete z toho benefitovať vo všetkých aspektoch svojho žitia a bytia, a značne tým ovplyvníte v dobrom aj ľudí okolo seba, prispejete k ochrane prírody a živočíchov, ako aj všetkého, čoho ste súčasťou.
Zdroje: Dr. Svoboda, Dr. Vasant Lad, Dr. Zisková, Dr. Frej, Pavol Hlôška, Zora Doval, každodenná skúsenosť s ájurvédou