Darsana

 
 
 
 
 
 

Detoxikácia z iného uhla.

.
Prišiel čas, kedy sa preklápa letná pitta sezóna do chladnej jesenno-zimnej vata sezóny. Je opäť potrebné venovať zvýšenú pozornosť svojmu fyzickému a mentálnemu zdraviu, posilniť imunitu a pripraviť organizmus na obdobie chladu. Čiže je opäť vhodný čas pre detoxikáciu, t.j. očistenie organizmu od ámy (nečistôt/toxínov). O detoxikácii, metódach, odporúčaniach, vhodných diétach sme už za ostatné roky písali celkom veľa. V tomto príspevku sa skôr pozrieme na detoxikáciu z iného uhlu, a to kam nás starostlivosť o seba a výchova seba samého môže priviesť. Pre pripomenutie receptov a typov detox. diét si môžete prečítať staršie príspevky, prípadne sa poradiť s vaším ájurvédskym lekárom/konzultantom, alebo sa inšpirovať kvalitnými ájurvédskymi publikáciami.

Pri detoxikácii platia stále tie isté pravidlá. V prvom rade je dôležité poznať svoju konštitúciu (prakriti) a svoj súčasný „zdravotný“ stav (vikriti). Na základe týchto informácii si môžete zvoliť domácu formu detoxikácie, ktorej úspešné prevedenie závisí od pevnosti vašej vôle a presvedčenia. Detoxikácia neznamená týranie sa, ale je to dobrovoľná voľba zmeniť a zlepšiť súčasný stav. Detoxikácia znamená odbremeniť a očistiť telo a myseľ od látok, ktoré nám škodia, oslabujú organizmus, myseľ, berú nám entuziazmus a radosť, a sú zdrojom vážnych civilizačných ochorení. Odstránenie zbytočného a nepotrebného, a to nielen v stravovacích návykoch, ale vo všetkom, čo sa nás týka a obklopuje. Ak je detoxikácia správne prevedená, tak jej účinky každý na sebe pocíti vo forme ľahkosti bytia, jasnosti, vitality a zdravia. Z dlhodobého hľadiska prinesie pozitívne zmeny vo všetkých aspektoch života.

Pri detoxikácii platí dôležité pravidlo a to zvoliť takú formu, ktorú sme naozaj schopní dokončiť do úspešného konca s tým, že si neublížime.
Tí, čo kontinuálne žijú/stravujú sa zdravo a majú skúsenosti s detoxom, si môžu zvoliť osvedčenú formu detoxikácie, ktorá je pre nich príjemná a prínosná. Môžu si zvoliť kombinácie detoxikačných metód alebo len jednu z nich.
Tí, čo nemajú skúsenosti s detoxom potrebujú vopred inštruktáž, aby úsilie nebolo zmarené. Dôležité je neprechádzať z veľkého extrému do ešte väčšieho extrému a znovu naspäť do starého návyku. To neprinesie žiadaný efekt skôr opak – kolaps na úrovni fyzickej aj emotívnej.

Príklad: ak niekto z vás konzumuje príliš veľa mäsa, to znamená denne v nejakej forme a zároveň rôzne syntetické potraviny, veľa cukru, polotovarov, fastfood bez režimu a kontroly, tak pre túto osobu nie je vhodné zvoliť detox vo forme pitia iba vody alebo štiav po dobu 10 dní (napr. Neera kúra). Z viacerých dôvodov: Je veľká pravdepodobnosť, že dotyčný/-á nevydrží do konca, jeho myseľ a vôľa nie sú natoľko pevné (sú ovládané tamasom), aby dokázal dotiahnuť takúto náročnú formu detoxu (aj pre skúsených jogínov) po dobu napr. 10 dní. Môžu sa objaviť zdravotné komplikácie, ktoré práve pri detoxe vychádzajú na povrch, keďže sa oduzlujú zapuzdrené toxíny napríklad z kĺbov a dotyčný/-á môže pociťovať neskutočné bolesti hlavy, závrate, bolesti v rôznych častiach tela, príšernú únavu, a aj silné úzkostné až depresívne stavy. Táto kríza prichádza cca 4-5 deň detoxu a 80% ľudí sa v tomto bode vzdá, pretože sa nedokáže popasovať s daným stavom. Väčšinou si ľudia zle vyhodnotia situáciu a myslia si, že tento stav spôsobuje detox. Detox ten stav otvorí, je to zrkadlo toho, aký je zanesený organizmus prípadne aj myseľ.

Ľudia, ktorí žijú zdravo prechádzajú krízovým stavom bez väčších komplikácií, a ak sa aj niečo neobvyklé objaví, vedia, že je to následkom chýb, ktoré vo svojej strave alebo režime spravili a berú to ako dobré upozornenie. Avšak, ak človek zle vyhodnotí situáciu, že „to ten detox za to môže, nie ja“, tak je demotivovaný, lebo jeho očakávania neboli naplnené, zahlcuje myseľ negatívnymi myšlienkami a výčitkami. Nakoniec prejde naspäť do starých zvykov, kde sa cíti komfortne a ignoruje signály tela až do momentu, kedy je prepuknutých niekoľko ochorení súčasne. Toto nie je želaný stav, ktorý chceme detoxikáciou docieliť. Preto si treba dať ciele, ktoré sme reálne schopní úspešne dokončiť. Krok po kroku, postupne pomaly a stále.
Pre vyššie uvedeného jedinca je vhodnejšie zvoliť „detoxikačnú diétu“ napríklad iba s vylúčením mäsa po dobu 14-21 dní a znížiť príjem sacharidov zo sladkostí a užívať napríklad detoxikačnú bylinnú zmes - triphala. Je veľká pravdepodobnosť, že sa mu/jej tento cieľ podarí dosiahnuť a bude v tomto novom vzorci pokračovať aj ďalej, lebo pozitívny efekt sa na 100% dostaví a nadobudnutá spokojnosť bude zároveň motiváciou. Takýto výsledok považujeme za správne prevedenú detoxikáciu. Mimochodom počas detoxikácie je absolútnou nutnosťou nejesť mäso a mäsové produkty.

Avšak, ak sa niekto zaoberá svojím zdravím, zdravou stravou prípadne aj duchovným rozvojom, tak po čase zistí, že zdravá strava nestačí, že je za tým rozvojom ešte oveľa viac „práce“.

Ájurvéda & joga vs. mäso. Pre „pokročilých“ adeptov ájurvédy a jogy (slovo pokročilý sa v ájurvédsko-jogovej terminológii nemá používať - lebo všetci sme stále na ceste - len pre vysvetlenie sú to ľudia, ktorí sú už oboznámení so svojou ájurvédskou konštitúciou, sú schopní rozlišovať zmeny vo vikriti, majú ustálený denný režim v súlade s ájurvédskymi princípmi, majú pevnú a pravidelnú jogovú prax, sú poučení a snažia sa dodržiavať jogové etické kódexy a odporúčania, usilujú sa o prax vyšších stupňov jogy) je definitívne vylúčenie konzumácie mäsa nemenným rozhodnutím. Vegetariánstvo (prip. vegánstvo) nie je odopieranie, alebo askéza, je to stav mysle. Je to ako by tento druh stravy ani neexistoval. Dôvody sú etické, morálne, zdravotné ako aj eko-enviromentálne. Taktiež sa v ájurvede ako aj v jóge pozeráme na stravu cez energiu a pránu. Čiže uvedomujeme si, že to čo jeme priamo súvisí s tým ako sa fyzicky a mentálne cítime, ako žijeme, ako myslíme, správame sa a konáme. Sme tým, čo jeme. Naša strava je výživa a informácia pre každú jednu bunku v našom hrubo hmotnom - fyzickom tele, ale aj potravou pre to jemno hmotné – energetické, mentálne a emotívne telo. Ájurvéda aj joga zdôrazňujú správnu výživu vo forme čerstvej, živej, pránickej, sattvickej stravy z lokálnych surovín s láskou pestovaných, vyrobených a spracovaných do pokrmu (najlepšie sebou samým). Mäso do tejto kategórie nespadá. Z pohľadu prány, je mäso mŕtva hmota, v ktorej prána – životodarná energia neprúdi. Ale sú v nej stopy toho, ako bolo zviera chované, živené, usmrtené a spracované (bežne dostupné v obchodoch). Mäso má radžastickú až tamastickú energiu. Tie to kvality radžasu a tamasu sa prenášajú konzumáciou na človeka a vyvolávajú v ňom negatívne emócie, depresiu a agresivitu. Na strávenie mäsa by mal mať jedinec veľmi silné a správne fungujúce agni (tráviaci oheň), čo je rarita u ľudí so zlými stravovacími návykmi.
Pri stravovaní v ájurvéde a jóge sa zaoberáme aj etickým kódexom známym ako ahimsa, čo v preklade zo sanskritu znamená aj „neubližovať, nezabíjať, a aby ani nebolo kvôli nám tak konané – ublížené, zabité“. Avšak každý ma slobodnú voľbu sa rozhodnúť akú cestu si zvolí, a tým aj priamo sám ovplyvňuje svoju karmu zo svojich činov.

Detoxikácia naučí človeka sa o sebe lepšie starať a vnímať sa. Keď má človek pevné fyzické a mentálne zdravie, môže si plnohodnotne užívať život v radosti a spokojnosti, pochopiť zmysel svojho života a napĺňať svoje poslanie - dharmu. Ochorenia - fyzické alebo mentálne - sú veľkou prekážkou v napĺňaní poslania a v osobnom rozvoji. Pokiaľ je vôľa, tak sa človek nevráti ku starým zlozvykom, je si ich plne vedomý a neustále sa usiluje o zmenu. Treba sa naučiť aj rozlišovať medzi podstatným a nepodstatným. To sa dá docieliť správnym používaním svojich zmyslov a ovládaním svojej mysle cez nehromadenie, zdržanlivosť a disciplínu. Zbavovaním sa nepotrebného získavame viac energie.

Jesennou detoxikáciou by sa nemala skončiť aj starostlivosť o seba samého. Mal by to byť životný štýl, žít zdravo, striedmo, mať sattvickú myseľ, nikomu neubližovať a pomáhať druhým. Na tejto ceste vlastnej premeny je treba vytrvať celý život, stále sa snažiť, nestrácať vieru, pretože výsledky sa dostavujú až časom, a až po očistení tela, zmyslov a mysle sa prebudí jemnejšie vnímanie. Výsledkom takého prístupu je nielen zdravie a šťastie, ale aj odstránenie (možno aj úplne) niektorých karmických zaťažení. Tomu všetkému nás učí ájurvéda a joga. Aj Buddhove posledné slová predtým ako odišiel do nirvány boli, že máme byť vždy bdelí, prítomní a nikdy nepoľaviť v úsilí..