Darsana

 
 
 
 
 
 

Gugulipid Kapsule

Gugulipid znižuje tvorbu cholesterolu v pečeni a ako antioxidant zabraňuje oxidácii cholesterolu, čím pôsobí proti ateroskleróze. Používa sa aj pri diétach - napomáha redukovať v tele nadbytočný tuk.

Gugulipid Kapsuly obsahujú čistý štandardizovaný extrakt získaný zo živice stromu Gum guggul (latinsky Commiphora mukul). Jeho domovinou je India. Guggul sa široko uplatňuje v tradičnej ajurvédskej liečbe už celé storočia.

 

Podrobnosti o rastline Guggul (Commiphora mukul)

Botanický názov: Commiphora mukul
Anglický názov: Myrha
Stromy Guggul nájdete predovšetkým v Severnej Indii.
Živica sa získava vytváraním zárezov v kôre stromu. Zbiera sa počas zimnej sezóny. Je svetložltej farby a má horkú aromatickú chuť.

Kvalita: naše kapsuly sú 100% vegetariánske. Jedná sa o čisto prírodný produkt bez akýchkoľvek chemikálií, aditív či lacných plnív. V našich kapsuliach používame vysoko účinný štandardizovaný extrakt z rastliny.

Gugulipid redukuje cholesterol

 • Guggul patrí medzi hlavné byliny, ktoré redukujú cholesterol a celkovo podporujú správnu hladinu cholesterolu v krvi.
 • Guggul obsahuje aktívne zložky Z-guggulsterón a E-guggulsterón. Medzi najdôležitejšie vlastnosti guggulsterónov patrí ich schopnosť znížiť hladinu cholesterolu a úroveň trigliceridov.
 • Guggulsteróny sa získavajú vo forme žltej živice z rastliny guggul. Podľa vedeckých štúdií dokážu guggulsteróny upraviť metabolizmus cholesterolu v pečeni (znižujú tvorbu cholesterolu v pečeni). Guggulsteróny majú taktiež pozitívny vplyv na znižovanie úrovne LDL cholesterolu. Okrem toho živica zo stormu Guggul pôsobí ako antioxidant, ktorý zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu (pri oxidácii LDL cholesterolu dochádza k upchávaniu ciev). Tým Gugulipid chráni pred aterosklerózou a taktiež redukuje lepivosť u krvných doštičiek, čím znižuje riziko kôrnatenia tepien.

Gugulipid a jeho ďalšie využitie:

Guggul sa tradične používa samostatne alebo v kombinácii s ďalšími bylinami na liečbu rôznych ochorení, ako je reumatizmus, artritída, kožné ochorenia, obezita a ochorenia močového systému.

Rastlina je známa predovšetkým týmito terapeutickými účinkami:

 • Má protizápalový účinok a podporuje vykašliavanie. Pôsobí proti hlístam a iným parazitom. Má antiseptický účinok. 
 • Používa sa aj ako afrodiziakum. 
 • Má sťahujúci účinok, používa sa pri bolestiach žalúdka. 
 • Používa sa na vyvolanie potenia, má tiež močopudný účinok.
 • Podporuje produkciu červených aj bielych krviniek a tým celkovo posilňuje imunitný systém.
 • Má výborné účinky na očistu krvi. 
 • Používa sa aj na liečbu kožných ochorení.
 • Guggul uľavuje od bolesti kĺbov a od bolestí pri artritíde.
 • Guggul sa veľmi často používa aj v prírodných produktoch určených na chudnutie. Guggul napomáha redukovať v tele nadbytočný tuk a tým pomáha kontrolovať hmotnosť. Gugulipid zvyšuje činnosť štítnej žľazy a tým podporuje chudnutie.

Chudnutie a ajurvéda

Obezita alebo nadváha nastáva v prípade, keď telo ukladá viac tuku ako je potrebné. Obezitu by sme nikdy nemali ignorovať. Najlepším riešením pre obezitu je pravidelne si kontrolovať váhu a revidovať svoj životný štýl, keďže sa obezita nezjaví cez noc. V niektorej životnej etape sa ale s obezitou môžeme stretnúť, prípadne môže obezita nastať ako výsledok iného ochorenia. Ak obezita nie je zapríčinená inou chorobou alebo stresom a stále sa nám nedarí dostať váhu pod kontrolu, mali by sme sa vrátiť k prírode...

Niektoré z príčin priberania na váhe

Sedavý spôsob života vedie pomaly k priberaniu na váhe. Tento typ priberania je taký pomalý, že je ťažké si všimnúť, že k priberaniu dochádza... no a náhle si jedného dňa uvedomíme, že sme tuční.

Stravné návyky taktiež prispievajú k priberaniu. Jedenie, keď nemáme pocit hladu alebo jedenie jedál s malou výživovou hodnotou a vysokým obsahom kalórií, taktiež vedie k priberaniu. Tento typ priberania je taktiež pomalý, zrýchli sa ale v spojení so sedavým spôsobom života.

Ochorenia a lieky. Niektoré choroby spôsobujú priberanie. Priberania zapríčinené ochorením je rýchle a vo väčšine prípadov ľahko zvrátiteľné pri správnom postupe liečby. Lieky môžu taktiež spôsobiť prírastok na váhe. Aj z tohto dôvodu je vždy lepšie, ak je to možné, prejsť na prírodnú liečbu.

Aj tehotenstvo spôsobuje priberanie. Veľa žien považuje toto priberanie za normálne a nevyhnutné. Pravdou ale je, že priberanie by malo byť aj počas tehotenstva pod kontrolou, pričom je žiaduce iba zdravé priberanie na váhe.

Stres taktiež zapríčiňuje priberanie. Veľakrát môžeme vidieť, že aj napriek dobrému životnému štýlu a dobrým stravovacím návykom, bez toho aby bolo prítomné prípadné ochorenie alebo lieky, začne telo napriek tomu ukladať tuk. Stres je hlavnou príčinou tohto priberania.

Mýty a pravdy o priberaní

Veľa mýtov, poloprávd a nekompletných informácií šíria na trhu rôzni predajcovia produktov, aby mohli predať svoje „zázračné pilulky“, „zázračnú diétu“ a „zázračné cvičebné zostavy“. Tu sú niektoré z mýtov:

1. Cvičenie. Schudnúť môžete jedine cvičením, nadváha to je nedostatok pohybu. Ale to nie je pravda. Spaľovanie kalórií cvičením je veľmi ťažké. Na spálenie kalórií získaných zjedením jedného nevinného banánu musíme absolvovať 15 minút rýchlej chôdze. Berme to ako fakt, cvičenia všetkého druhu, či už je to jogging, cvičenie v telocvični, jóga alebo pilates, slúžia len na udržanie dobrého zdravia a udržanie váhy, nie na chudnutie. Schudnutie výhradne vďaka cvičeniu si vyžaduje veľkú dávku sebazaprenia.

2. Diéta. Veľa ľudí si myslí, že ak bude jesť zdravé jedlo, ktoré im nechutí, x dní, tak potom zhodia y kíl. Táto rovnica platí iba niekoľko dní, pretože mozog sa nedá naprogramovať tak, aby sme dokázali jesť malé množstvo jedla, ktoré nám navyše nechutí, príliš dlhé obdobie. Takže pár dní to možno vydržíme, ale potom skĺzneme k niečomu, čo sa dá nazvať dvojité jedenie, napr. zjem toto jablko, pretože je zdravé a pomôže mi schudnúť a potom schrúmem iba tento malý keksík, veď akú škodu by už len taký keksík mohol narobiť...

3. Schudnúť sa dá rýchlo je tiež mýtus. Chudnúť by sme mali pomaly a zdravo.

4. Jedenie veľkého množstva zdravého výživného jedla nespôsobí priberanie, ale budem vďaka nemu odolnejší, to je tiež mýtus.

5. S vekom má človek tendenciu k priberaniu. Aj to je mýtus. Váha by mala súvisieť s pohlavím, typom postavy a výškou a nie s vekom.

6. Priberanie počas tehotenstva netreba sledovať, aj to je mýtus.

7. Priberanie zapríčinené chorobou alebo liekmi nie je možné ovplyvniť, mýtus.

Diéta a byliny na chudnutie

Prvú vec, ktorú je dobré si uvedomiť je, že čím viac chceme schudnúť, tým viac odhodlania budeme potrebovať. Nikdy nie je neskoro začať chudnúť. Diéta v podobe menšieho objemu jedla, ktoré nám nechutí, neprináša výsledky a ľahko ju vzdáme. Cvičenie slúži len na udržanie si zdravia a váhy, nie na chudnutie. Urobte stále zmeny vo svojom životnom štýle a tie vám pomôžu znížiť vašu váhu pomaly a na stálo. Tento typ chudnutia je prirodzený a bude trvalý. Niektoré zmeny, ktoré je potrebné urobiť, sú uvedené nižšie. Všetky tieto fakty platia odjakživa, no radšej ich ignorujeme ako by sme sa nimi riadili. Nemali by ste sa podľa nich správať len kvôli túžbe schudnúť, ale najmä kvôli holistickému prístupu k zdraviu ako takému.

1. Pite veľa vody, to znamená udržiavajte vaše telo celý čas hydratované. Nepite nárazovo jeden alebo dva litre vody raz alebo dvakrát za deň. Pite čistú vodu počas celého dňa. Môžete do nej pridať byliny podporujúce chudnutie.

2. Jedzte pomaly. Tento fakt počúvame každý deň od malička, je smutné, ako málo ľudí ho dodržiava. Ak naozaj nemáte čas na to, aby ste sa najedli pomaly, radšej si počítajte kalórie, pretože v rýchlosti zjete oveľa viac ako potrebujete.

3. Medzi jednotlivými jedlami jedzte iba vtedy, keď ste hladní. Pred tým, ako si dáte hryz z čokolády, jablka či hrsť orieškov, spýtajte sa sami seba „Naozaj to chcem zjesť?“ Ak ste hladní, vždy radšej zjedzte to, čo máte radi. Áno, zjedenie 2 kúskov čokolády môže byť lepšie ako zjedenie jedného jablka. Pretože najčastejšie skončíme tak, že ak si dáme jablko namiesto čokolády, na ktorú máme chuť, nakoniec zjeme aj tu čokoládu, ale až po jablku. Toto je dvojité jedenie.

4. Rátanie kalórií znamená, že ak zjete niečo, čo je zdravé a výživné, neznamená to, že z toho nemôžete pribrať. Takže ak ste sa rozhodli sledovať svoje kalórie, znamená to všímať si kvantitu aj kvalitu toho, čo zjete. Jedna placka s ghee (indické maslo) je oveľa lepšou voľbou ako plná misa ovsenej kaše s cukrom, orechmi a ovocným džúsom.

5. Cvičte pravidelne, aby ste udržali svoje telo zdravé. Príliš sa ale kvôli cvičeniu nestresujte, pretože by ste vyslali do mozgu falošný signál, že vplyvom stresu potrebujete jesť viac.

6. Znížte stres vo svojom živote. Vaše telo nerozumie, že prežívate stres kvôli tomu, že ste zmeškali autobus, idete neskoro alebo že vás deti nepočúvajú. Telo si spája stres s nedostatkom jedla. Preto máme tendenciu jesť viac keď sme v strese a aj v prípade, že nejeme viac, naše telo má tendenciu v stresovým podmienkach ukladať viac tuku. Ajurvéda má v ponuke veľa bylín, ktoré vám pomôžu znížiť denný stres.

7. Ak priberáte kvôli ochoreniu, obráťte sa na svojho lekára. Lieky by mali byť čo najviac prírodné.

8. Priberanie na váhe počas tehotenstva by malo byť zdravé, pričom kojenie aspoň do jedného roka dieťaťa zabezpečí odstránenie tehotenstvom získaných kíl navyše.

9. Pomôcť si môžete prírodnými ajurvédskymi prípravkami, napr. GARCINIOU.

Autor: ajurvédsky lekár a odborník na byliny, Dr. Vikram Chauhan

 

Balenie a zloženie Gugulipid Planet Ayurveda:

 • Balenie: 60 ks kapsulí.
 • Naše kapsuly sú 100% vegetariánske.
 • Odporúčané dávkovanie: 1 kapsula 2 x denne.
 • Obsah 1 kapsuly: až 500 mg 
 • Zloženie:  100% štandardizovaný extrakt v pomere 6:1 zo živice rastliny Commiphora mukul (Stocks),
 • Poťah kapsuly z celulózy rastlinného pôvodu.
 • Upozornenie: Gugulipid kapsule neodporúčame ľuďom so zvýšenou funkciou štítnej žľazy.

 

Odporúčané kombinácie:

Odporúčame kombinovať z kapsulami Garcinia. 

Upozornenie: Pre lepší účinok odporúčame dodržať medzi jedlom a ajurvédskymi produktami aspoň pol hodinu, ideálne hodinu.

Balenie a cena:

* 60 kapsúl
* 18,90 Eur