Darsana

 
 
 
 
 
 

Kapha sezóna

Už len voľným pozorovaním prírody vidíme a cítime, že prichádza k výmene ročných období , čo z ajurvédskeho pohľadu znamená konkrétne, že sa  Váta (chladná, veterná) sezóna preklápa do Kapha sezóny, ktorá trvá od marca do júna. Kapha sezónu  charakterizujú elementy  voda a zem. S nimi prichádza aj princíp hutnosti, ťažoby a nehybnosti .  Tieto elementy  v organizme spôsobujú tendenciu k hromadeniu vody a hlienov. A tie potom za priaznivých okolností,  napríklad pri nesprávnej diéte alebo životospráve ucpú telesné kanály. Odohráva sa to najmä v oblasti hlavy a dutín. Výsledkom sú často nádchy, zápaly dutín, bolesti hlavy a krku od zdúrených lymfatických žliaz a ochorenia respiračného systému a pod. Existujú jedinci, ktorí pravidelne tento prechod prežívajú každoročným ochorením. Ájurvéda ponúka vysvetlenia ako k týmto sezónnym situáciam dochádza. A má aj mnoho odporúčaní, ako sa s nimi najlepšie vysporiadať, ale najmä ako im predchádzať.

Prechod zo zimy do jari prebieha v ľudskom tele asi nasledovne: Zima so sebou prináša nízke teploty, nedostatok slnečnej energie, tendenciu k pomalšiemu metabolizmu a nedostatku fyzického pohybu. Tieto deficity sa snažíme dohnať prirodzenými spôsobmi – teplou výživnou stravou bohatou na tuky, kalórie, bielkoviny, pobytom doma v teple a zvýšeným odpočinkom.  Telu tak dávame vysokohodnotné palivo, ktorého kvalita je samozrejme často problematická, a ktoré kvôli slabému alebo spomalenému tráveniu často zostáva nespálené a dôkladne nestrávené. V tele cez zimu nahromadíme toxické látky, ktoré pocítime so zmenou počasia. Akonáhle sa oteplí, tak sa začne topiť „vnútorný sneh“. Toxické látky potom zahltia prietokové systémy, a vytvoria tak vhodnú pôdu pre vírusové a bakteriálne ochorenia v miestach, kde orgány alebo systémy nefungujú optimálne. Podľa ájurvédy všetko začína v tráviacom trakte, preto preventívne alebo liečebné opatrenia začínajú primárne pri úprave stravy, a taktiež sa sústredíme na posilnenie tráviaceho ohňa. Práve od sily nášho trávenia a tráviaceho ohňa závisí akým spôsobom, a ako dôkladne sa potraviny premieňajú do živín. Tráviaci oheň je možné posilniť viacerými spôsobmi a najúčinnejšie je používanie korenia so zahrievajúcim efektom, ako je zázvorový koreň, čierne korenie, kurkumu alebo chilli. Podľa individuálnej konštitúcie je nutné vybrať vhodnú formu a silu korenia.

Aj napriek tomu, že Kapha sezóna je náročnejšia hlavne pre ľudí s prevahou Kapha energie, každý z nás pociťuje vplyv Kaphy na svoj organizmus. Preto je dôležité sa opäť prispôsobiť  danému obdobiu podľa svojej konštitúcie.

Odporúčania pre Váta konštitúciu počas Kapha sezóny:

Ľahkosť, suchosť a pohyb sú základné charakteristiky Váty a Kapha sezóna je v podstate dobrý čas pre ľudí s Váta konštitúciou, najmä v jej druhej časti od jari po začiatok leta, kedy  teploty začínajú stúpať. Mix vlhkosti a tepla sú zjemňujúce. Ale úvod do Kapha sezóny, keď sú teploty ešte nízke, sú Váty stále  senzibilné na chlad. Preto pri tomto prechode je potrebné sa zameriavať  sa uzemňovanie sa a udržiavanie sa vo svojom vnútri, ale aj vo vnútri svojich obydlí . Ak sa pohybujete vonku, treba byť teplo oblečení. Venujte sa aktivitám, ktoré sú príjemné, zohrievajúce, uzemňujúce a ukľudňujúce.  Napr. meditačnej a jogovej praxi, štúdiu, čítaniu, stretávaniu sa s rodinou a priateľmi, uvedomujte si výhodu týchto aktivít. Pravidelne si robte si masáž, resp. natierajte sa olejom buď pred sprchou ale po, podľa Vašich preferencií. Najvhodnejšie sú zahrievajúce oleje ako je sezamový alebo mandľový. V strave môžete urobiť zopár zmien. Aj napriek tomu, že pre Vátu sú najvhodnejšie chute – sladká, slaná a kyslá, sú to zároveň chute, ktoré zvyšujú Kaphu. Preto je dobré vyberať potraviny a koreniny, ktoré majú duálne kvality, a tým umožňujú obe energie udržiavať pod kontrolou bez výkyvov. Sú to napríklad: horčičné semienka, kardamon, sladké drievko, zázvor. Váta môže svoju stravu upravovať podľa počasia. Napríklad, aj napriek Kapha  obdobiu, môže byť studený a veterný den, vtedy je dobré nasledovať Vata harmonizujúcu diétu, ale v počas dní kedy je vlhko a teplo, tak je vhodné pridať trošku anti-kapha chutí ako je štipľavá, trpká a horká, aby sa nezvyšovala  Kapha dóša, ktorá má tendenciu celkovo spomaľovať a hromadiť  toxíny, takže ju treba rozpohybovať  ostrejšími chuťami.  Najdôležitejšie jedlo dňa je obed, kedy je Pitta energia v aktivite.

Odporúčania pre Pitta konštitúciu počas Kapha sezóny:

Kapha sezóna je pre Pitty celkom príjemné obdobie. Mierny chlad a pobyt na chlade môže pittovým ľudom prospievať, preto je pre nich vhodné aj tráviť čas vonku na čerstvom vzduchu formou prechádzok, ale neodporúčajú sa žiadne súťaživé aktivity.  Dôležité je si pamäť, že nie je dobré sa spotiť. Mierny chlad je v poriadku, ale zima už nie. Takisto aj pre Pitty je dobre zaradiť do jedálnička jedlá a koreniny s trpkou a horkou chuťou, ale tiež treba dávať pozor na sladkú chuť, ktorá zvyšuje Kaphu, a my túto energiu potrebujeme v jarnom období znižovať. Veľa ľudí si bude pridávať do jedál štipľavé korenie a kyslosť kvôli ich odhlieňovacím schopnostiam, avšak Pitty musia dávať pozor ktoré korenie a byliny používajú v tomto čase roka. Mali by to byt také, ktoré neiritujú Pittu, ale zároveň vyrovnávajú Kaphu. Sú to napríklad: koriander sušený ale aj čerstvý, kardamon, kurkuma, sladké drievko. Sladké drievko je špeciálne dobré, pretože udržiava Pittu v rovnováhe, a zároveň napomáha odhlieňovaniu.  Takisto je potrebné sa vyhýbať nadmernému užívaniu nápojov a stimulantov, ktoré obsahujú kofeín, lebo ten extrémne zvyšuje  Pittu.

Odporúčania pre Kapha konštitúciu počas Kapha sezóny:

Kapha sezóna je pre Kaphových ľudí náročná, ich dominantná energia ma tendenciu k zvyšovaniu, čo sa môže prejaviť na príbytkom na váhe, únavou, spomaleným trávením, malátnosťou, nejasnosťou mysle a pod.  Hlavné pravidlá pre ľudí Kapha konštitúcie počas Kapha sezóny – udržiavať sa v teple, byt aktívny a správne jesť.

Kapha sezóna je veľmi dobré obdobie pre pohyb. Kapha, aby sa vyhla stagnácii a ťažobe musí venovať veľa času pohybu. Veľmi vhodné sú taktiež masáže,  či už olejové alebo púdrové, ktoré pomáhajú spaľovaniu tukov a rozhýbu lymfu. Kaphy by sa mali stravovať ľahkou vegetariánskou stravou, nasledovať tzv.  anti-kapha diétu počas celej Kapha sezóny,  vyhýbať sa ťažkým, olejnatým, mäsovým, mliečnym, múčnym a kašovitým jedlám.

Vhodné potraviny: obilniny (jačmeň, pohánka, proso, ovos, malé množstvo pšenice), väčšina druhov zeleniny, z ovocia jablká a hrušky, v malom množstve strukoviny ako sú cícer a fazuľa. Mliečne výrobky z kravského mlieka je potrebné vylúčiť. Striedmo je možné konzumovať čerstvé syry. Jedlo by sa malo podávať v menších porciách, malo by byť teplé, suché, ľahké a korenené. Z korenín sa odporúča zmes korenia Trikatu, kardamón, klinčeky, škorica, rímska rasca, zázvor, čierne korenie, chilli, kurkuma  a horčičné semienka.  

Z bylín, ktoré vhodné použiť na zníženie nahromadenej Kapha energie je bylina Puškarmul. Bylina ma antibakteriálny a protiplesňový účinok a má skvelé účinky u všetkých ochorení dýchacieho systému. Puškarmul trávi ámu (toxíny), otvára kanály a likviduje toxické usadeniny. Používa sa na podpornú liečbu obezity a odbúravanie vnútorného tuku. Celkovo tiež urýchľuje metabolizmus. Ďalej je vhodná aj Triphala, zmes zložená z troch bylín: Amalaki, Haritaki, Vibhitaki. Amalaki  je jeden z najsilnejších antioxidantov s regeneračným účinkom na bunky, posilňuje imunitný systém, Haritaki, priaznivo posobí na srdce, mozog a má celkovo vitalizujúce účinky. Vibhitaki posilňuje pečeň a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Je potrebné sa vyhýbať sladkej chuti, ktorá zvyšuje hlien, a takisto nadmernému používaniu soli, ktorá zadržiava vodu v tele. Ani kyslá chuť nie je vhodná, lebo zvyšuje chuť do jedla. Kaphy nepotrebujú prijímať veľa tekutín, lebo sami  veľa vody obsahujú, preto sa odporúča menej piť, hlavne v čase dňa,  kedy je aktívna Kapha. Vyhýbať sa studenému jedlu aj pitiu, spomaľujú metabolizmus a hasia tráviaci oheň. Hlavné jedlo dňa je obed, a je veľmi dôležité sa výbať spaniu počas dňa, pretože tento typ odpočinku spomaľuje trávenie a metabolizmus s výnimkou chorých, starých ľudí a detí. Kaphám sa odporúča nosiť  svetlé  a teplé farby a povzbudia ich aj vône ako je eukalyptus, šalvia a rozmarín.