Darsana

 
 
 
 
 
 

KURZ: MARMY A MARMOVÁ TERAPIA

LEKTORI: MUDr. MARTINA ZISKOVÁ, D.Ay. (ČR) a  Dr. PANKAJ VASANT PATIL, BAMS (India)

TERMÍN:
19. – 22. FEBRUÁR 2015 – 4. dňový intenzívny kurz


OBSAH:
Zaradenie marma bodov v rámci ájurvédy. Klasifikácia marma bodov. Marmová terapia samostatne a ako súčasť rôznych terapií. Marmy a duchovné aspekty. Tento intenzívny 4-dňový kurz ponúka ucelený pohľad na tému Marmy. Je vhodný pre terapeutov, ktorí pracujú s telom, energiami, študentov a záujemcov o ájurvédu. Dvaja skúsení inštruktori, jeden z východu, druhý zo západu, ponúkajú rôzne uhly pohľadov a skúseností, ktoré obohatia a inšpirujú účastníkov kurzu. Dr. Patil, ájurvédsky lekár, vedie Arharva ájurvédsku kliniku a pančakarma centrum v Pune, Indii. V Európe pracuje často, vediet kurzy v Holandsku, Rakúsku a Poľsku. Toto Dr. Zisková pracuje na poli ájurvédy už 15 rokov a má radosť, že je iniciátorka a facilitátorka tohto projektu. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SEMINÁR: Panchakarma a detoxifikačné metódy v ájurvéde

LEKTOR: TOMÁŠ RYŠAVÝ TRIBHANGA DAS

TERMÍN: 11. a 12. apríl 2015 

OBSAH:
Zdravie je v ájurvéde definované ako stav,  kedy je fyzické telo čisté od toxínov, myseľ je v mieri, emócie sú stabilné a pozitívne, odpad z tela pravidelne odchádza a orgány správne fungujú. Žitím uponáhľaného, stresujúceho a toxického života podlieha náš organizmus opotrebeniu a oslabuje sa postupne na všetkých úrovniach. Najviac toxínov prijímame v strave, ale externé prostredie (chemikálie v ovzduší, pôde, vode, hygienické prípravky, s ktorými sme dennodenne v kontakte) a nezdravé medziľudské vzťahy a postoj k životu, majú značný vply na funkčnú stránku nášho organizmu, spôsobujú jeho poškodzovanie, ktorého následkom sú neustále zdravotné problémy, ako aj rýchlejšie starnutie.

Pančakarma je najkomplexnejší očistný proces v ájurvéde. Dôsledná očista prebieha na fyzickej a mentálnej úrovni, siaha až na bunkovú úroveň. Pančakarma dokáže zvrátiť dôsledky negatívnych vplyvov každodenného života. Počas a po jej absolvovaní prebieha transformácia v celej bytosti.

Témou víkendového semináru bude kompletný rozbor pančakarmových techník, jej prípravnej fázy, prebiehajúcej, ako aj fázy po jej absolvovaní. Hlavnou zložkou Pančakarmy je päť očistných postupov, ktoré sa používajú na odstránenie prebytkov a zharmonizovanie dóš v organizme. Patrí sem vámana (zvracanie), virechana (vyprázdňovanie čriev) basti (výplach čriev) nasya (výplach – čistenie nosných dutín) a raktamoksa (púšťanie žilou). Odporúčania ako správne realizovať "domácu pančakarmu". Dôležitá strava a diéta pred, počas a po terapii. Medicínske byliny používané pri očiste. Duchovná očista.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SEMINÁR: Bhuta Vidya, Ájurvédska psychológia

LEKTOR: TOMÁŠ RYŠAVÝ TRIBHANGA DAS

TERMÍN: 6. a 7. jún 2015 

OBSAH:

Sanskritské slovo Bhuta sa prekladá rôzne. Niektorí odborníci tvrdia, že Bhuta znamená duchovia alebo zlé duše, ktoré spôsobujú abnormálne psychické stavy v ľudskej mysli. Iní tvrdia, že Bhuta predstavuje mikroskopické organizmy, vírusy, baktérie, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Bhuta Vidya je veda alebo odvetvie v ájurvéde, ktoré sa zaoberá príčinami a následkami chorôb, ktoré sú skôr mentálneho ako fyzického charakteru. Ide o choroby mysle a psychické stavy,  ktoré môžu byť spôsobené aj nadprirodzenými silami. Ájurvéda tiež verí v princíp karmy ako príčiny vzniku niektorých mentálnych chorôb. Bhuta Vidya sa zaoberá psychologickými a psychiatrickými problémami, ktoré nemajú jednoznačné vysvetlenie z pohľadu tridosha teórie.

Víkendový seminár bol zameraný na tému ájurvédska psychológia, ako funguje myseľ, čo ovplyvňuje jej fungovanie, identifikácia, vysvetlenie, možnosti liečby rôznych mentálnych porúch, ájurvédske poradenstvo, techniky na zlepšenie a udržanie mentálneho zdravia, a pod.