Darsana

 
 
 
 
 
 

Váta predstavuje princíp pohybu, ovláda vegetatívne pohyby tela. Sprostredkováva výmenu a pohyb látok a tekutín medzi jednotlivými orgánmi, koordináciu metabolizmu a jednotlivých systémov v tele, je zodpovedná za dýchanie, peristaltiku i činnosť srdca. Má na starosti výmenu informácií v nervovej sústave, vďaka nej rozvíjame aj „pohyb“ svojich myšlienok, mentálnu aktivitu a komunikáciu. V ľudskom tele má Váta na starosti a riadi dýchanie, žuvanie, prehĺtanie, krvný obeh a srdcový tep, pohyb muskulo-skeletárneho (tj. svalovo-kostného) systému, činnosť nervového a tráviaceho systému, vrátane posunu potravy zažívacím traktom a vylučovanie všetkých odpadových látok.

Charakteristika konštitučného typu Váta:

Ľudia typu Váta bývajú obvykle chudí, majú problémy s naberaním váhy, s výnimkou, že sa nekontrolovane prejedajú, čo je niekedy prostriedok k tomu, aby mohli stabilizovať dostatočnú energiu pre ďalší jej aktívny výdaj. Postava má obvykle úzke ramená a boky, kĺby často pri pohybe vydávajú praskavý zvuk. Majú sklon k roztekanosti a nervozite. Váta je suchá, to znamená, že koža týchto ľudí sa ľahko popraská a máva sklony k tvoreniu kurích ôk a mozoľov. Vlasy bývajú hrubšie, suché a kučeravé. Vátam vadí chlad, často sa sťažujú na zhoršený krvný obeh v končatinách. Pokožka je studená na dotyk. Zriedka sa potia, majú radi slnko. Ich chuť k jedlu je nepravidelná a záľuba vo vzrušení v nich vytvára nepravidelné stravovacie návyky, ktoré sa podpisujú na zhoršenom trávení. Často trpia chronickou zápchou zapríčinenou vrodenou trpkou chuťou. Majú radi šťavnaté, mastné a horké jedlá a vždy smerujú k nejakému extrému, napríklad sa prejedia lacnou všehochuťou a ťažko stráviteľnými chodmi, alebo si ťažké jedla úplne odopierajú, prípadne sa neustále potácajú medzi odopieraním a dopriavaním si.

Telo s prevahou Váty ma tendencie k náhlym fluktuáciám energie, ktorá sa spotrebováva v nárazoch. Váty sa niekedy snažia túto energiu udržovať pomocou stimulantov, napríklad kávou a nepripúšťajú si, že sú unavení a potrebujú odpočinok. Zápalistú aktivitu Vát preto nevyhnutne nasledujú stavy vyčerpania, únavu si však často ani neuvedomujú, kým ich ona sama neprinúti si ľahnúť. Ľudia typu Váta mávajú často problém so spánkom. Zle zaspávajú alebo nemôžu pretrvať dlhšiu dobu v neprerušovanom spánku a taktiež majú sklon vyhýbať sa nespaniu tým, že si ulíhajú s takým vyčerpaním, že spia doslova ako „zabití“.

Váty prežívajú bolesť intenzívnejšie než ostatné typy, a takisto zle znášajú hluk, ich nervový systém ako by mal slabšiu „izoláciu“. Vrodená vlastnosť Váty - vyhýbať sa bolesti - sa často prejavuje ako strach alebo obavy. Váty zbožňujú olejovú masáž, pretože výrazne ukľudňuje ich prebudený nervový systém, masáž znižuje nervovú citlivosť a tým aj telesnú a duševnú bolesť. Váty žijú nestálym, chaotickým životom, pretože majú veľké problémy s vytvorením si pravidelného rytmu. Prevaha horkej chuti ich neustále popudzuje k nadšenému zaujatiu sebou samými a okolím. Pokiaľ väčšinu Vašeho konania charakterizuje práve premenlivosť, tak je u vás v prevahe Váta. Vátu zvyšuje cestovanie, suché studené jedlo, nepravidelný režim v jedle a spánok. Zvýšená Váta sa preto často prejavuje chudnutím, dýchacími problémami, chorobami obličiek, žlčníku, zápchou, slabým imunitným systémom, nervovými chorobami, strachom a obavami. Váta sa veľmi rýchlo dostane do nerovnáhy, ak máme vo zvyku potláčať prirodzené telesné nutkania ako je kýchanie, zívanie, plač, močenie, priechod plynov, stolicu atď. Ďaľšou hlavnou príčinou je, ak jeme jedlo v čase, keď predchádzajúce jedlo ešte nebolo strávené, ponocovanie, nadmerná fyzická zátaž a príliš časté cestovanie.

Pokiaľ ide o diétu, príjem surovín, ktoré majú štipľavú, horkú a trpkú chuť, rovnako ako aj príjem chladných, drsných, surových a suchých potravín Vátu zvyšuje. Nadmerné obavy a strach majú na vátu rovnako nepriaznivý vplyv.

Odporúčanie ľuďom konštitúcie Váta:

Človek by mal udržiavať vyvážený stav Váty zavádzaním opačných vlastností do každodenného života: Stabilita a pravidelnosť.

Zvýšená Váta sa prejavuje ako nepokoj, neustály pohyb a nepravideľnosť v živote človeka. Ak chceme účinne uzemniť túto energiu, ktorá je v neustálom pohybe, pravidelný denný režim je nevyhnutný. Jednoducho tým, že jeme každý deň v rovnakom čase, vstávame a ideme spať v rovnakom čase, je možné nevyváženú Vátu ovládnuť. Pre ľudí, ktorí veľa alebo často cestujú, je potrebné túto činnosť minimalizovať - predovšetkým lietanie, ktoré je pre Vátu najviac zaťažujúce. Váta je suchá a táto vlastnosť môže vytvoriť suchú, drsnú a šupinatú pokožku. Rovnováhu vytvoríme každodenným používaním oleja – každodenná auto masáž teplým sezamovým, horčičným, mandľovým alebo jojobovým olejom, pred tým ako sa osprchujeme čí okúpeme teplou vodou. Tá pootvára póry, vďaka čomu sa potom olej dostane hlbšie do telesných tkanív. Môžeme pridať aj niekoľko kvapiek esenciálneho oleja, ktorý vyrovnáva Vátu, ako je levanduľa alebo sladký pomaranč. Suchá kvalita tiež môže spôsobiť dehydratáciu. Preto by mali Vátový ľudia každý deň piť dostatočné množstvo vody. Váta sa vyznačuje studenou kvalitou, Vátoví ľudia sú veľmi citliví na chladné a veterné počasie. Preto by sa mali ľudia s Vátovou nerovnováhou - predtým než idú von – chrániť niekoľkými vrstvami teplého oblečenia, a zakryť hlavu čiapkou alebo klobúkom a krk šálom.

Pretože je Váta v neustálom pohybe, ľudia s Vátovou nerovnováhou by sa mali vystríhať nadmernej fyzickej aktivite ako behanie, skákanie atď. Preferovať by mali skôr jemné formy cvičenia ako je chôdza, jóga, pilates alebo tai-chi. Vátové typy by si mali vyradiť aspoň tridsať minút denne na jógu, pranajámové cvičenia ako Anuloma-viloma a Ujjayi pranayama a meditáciu. Váta je ľahká, prebytok tejto kvality môže spôsobiť “neuzemnenosť” a nespavosť. V takom prípade môže pred uložením k spánku pomôcť šálka horúceho mlieka so štipkou muškátového orieška a lyžičkou prírodného cukru. Ak zvýšená suchosť Váty spôsobuje zápchu, do mlieka je možné pridať za lyžičku ghí.

Všeobecne platí, že Vátové typy ľudí majú tendenciu k nepravidelnej, suchej, či tvrdej stolici, až zápche. Ak mlieko s ghí nestačí k vytvoreniu pravidelného každodenného vyprázdňovania, pravidelné branie jednej lyžičky Triphaly s pohárom teplej vody pred spaním to vyrieši.

Stravovacie doporučenia:

Vátoví ľudia by mali jesť uzemňujúce a výživné jedlá a potraviny, ako napríklad koreňovú zeleninu a orechy. Potraviny, ktoré sú teplé, uvarené a mastné sú najlepšie. Vátoví ľudia by mali variť s veľkým množstvom vody a masla alebo ghí, pretože upokojili suchú kvalitu Váty a zvýšili stráviteľnosť daných potravín. Ryžový nákyp, jedlá pripravené z mungo fazuliek, basmati ryža, celozrnné tortilly alebo čapáti spolu s korením ako je kurkuma, rasca, koriander, fenikel, horčičné semiačka, čierne korenie, zázvor, škorica, šafrán a cesnak, upokojujú Vátu. Nočným splodinám ako sú paradajky, zemiaky, baklažán a paprika by sa však mali vyhnúť hlavne osoby, ktoré majú stuhnuté svaly a bolestivé kĺby.

Vzhľadom k tomu, Vátové typy bývajú náchylné k závislosti, mali by sa vystríhať cukru, kofeínu a tabaku. Intenzita sama o sebe je pre Vátu skôr škodlivá, Vátové typy by skôr mali usilovať o relaxáciu a pohodu. Nikdy by nemali vynechávať jedlo. Jesť by mali v kľudnom prostredí a po jedle by sa mali cítiť spokojní.

Farby a drahé kamene ako terapia:

Ájurvéda nás učí, že čokoľvek čo existuje je presiaknuté energiou a inteligenciou Univerzálneho Vedomia. V klasických ájurvédskych textoch je jasne uvedené, že všetky substancie, ktoré sa dajú nájsť v prírode, túto kreatívnu kozmickú energiu obsahujú a tak majú liečivú hodnotu v prípade, že sú správne použité. Čo sa týka farieb, pre Vátu sú najvhodnejšie zahrievajúce farby ako je žltá, oranžová a červená. Taktiež drahé kamene týchto farieb budú mať na Vátu priaznivý účinok. Medzi ne zaraďujeme zlato, rubín, ružovú perlu, ružový koral, ruženín a tyrkys.