Darsana

 
 
 
 
 
 

Tri dóše - Váta, Pitta a Kapha

Podľa ájurvedskej teórie sú telesné a duševné funkcie ovládané tromi elementárnymi silami nazývanými dóše. Pre ich pomenovanie používame pôvodné slová zo sanskritu, Váta, Pitta a Kapha. Kombinácia vzduchu a vesmíru vytvára dóšu Váta. Oheň a voda sú charakteristické pre princíp premeny a metabolizmu, dóšu Pitta. Zem a voda tvoria princíp stálosti, dóšu Kapha. Každý jedinec je neopakovateľnou kombináciou týchto troch princípov, vznikajúcou v okamihu počatia. Tvorí sa tak jeho základný konštitučný typ, prakriti, ktorý sa dá v priebehu života ovplyvňovať, ale jeho podstata zostáva nemenná. Pre väčšinu ľudí je typické, že prevláda jeden alebo dva princípy (napr. váta-pitta, pitta-kapha a pod). Ak je niektorá z dóš v nerovnováhe, naše telo na to odpovie prostredníctvom nejakej choroby. Zdravý človek má dóše v rovnováhe. Základným prncípom liečby v ájurvéde je obnoviť harmóniu alebo rovnováhu troch dóš. Terapia v ájurvéde je individuálne zameraná. Zahrňuje aromaterpiu, bylinnú liečbu, cvičenia, dychové cvičenia, dietu, detoxikačnú terapiu, jógu, marma terapiu, meditáciu, masážnu terapiu, terapiu farbami a kameňmi.

Je dôležité si uvedomiť, že ájurvéda ľudí nedelí len na tri skupiny – Váta, Pitta a Kapha. Existuje množstvo kombinácií a odchýliek založených na týchto troch energiách. Pri narodení tieto zložky dostáva človek v rôznych pomeroch a keď zomrie, ich aktivita sa končí. Päť prvkov sa vracia do svojho pôvodného stavu. Váta, Pitta a Kapha sú rovnako významné a u každého z nás sa v nejakej miere vyskytujú. Môžeme mať štíhlu postavu typu Váta, bystrý intelekt charakterizujúci Pittu a krásne bohaté vlasy, typické pre Kaphu. Všetci sme síce utkaní z rovnakej látky, ale zároveň neopakovateľní a jedineční vo svojom vzore. Ájurvéda nás učí, že život nemá rád extrémy a všetky jeho prejavy majú sklon vytvárať rovnováhu a harmóniu, preto základným princípom liečenia v ájurvéde, je obnoviť harmóniu teda i rovnováhu troch dóš.

Ájurvédský denný cyklus:

Kapha I. cyklus:      6.00 - 10.00
Spánok v tomto čase negatívne vplýva na organizmus a narušuje režim dňa. Vstávanie je ťažšie a po prebudení sa cítite skôr unavení ako oddýchnutí.

Pitta I. cyklus:        10.00 - 14.00
V týchto hodinových intervaloch organizmus najlepšie spaľuje, preto si doprajte dobré sýte jedlo. Pitta upravuje trávenie, vstrebávanie, celkový metabolizmus, telesnú teplotu.

Vata I. cyklus:        14.00 - 18.00
V týchto hodinách organizmus dokáže pracovať na maximum.Odporúča sa jesť len ľahké jedlo.

Kapha II. cyklus:  18.00 - 22.00
V tomto časovom rozpätí môžete odpočívať a venovať sa svojim aktivitám. 

Pitta II. cyklus:    22.00 - 02.00
V tomto čase je prospešný osviežujúci hlboký spánok.

Vata II. cyklus:    02.00 - 06.00
Skoro ráno pri cvičení získate vnútornú silu a energiu na celý deň.

Charakteristika troch základných konštitučných typov:

   

Váta

Váta predstavuje princíp pohybu, ovláda vegetatívne pohyby tela. Sprostredkováva výmenu a pohyb látok a tekutín medzi jednotlivými orgánmi, koordináciu metabolizmu a jednotlivých systémov v tele, je zodpovedná za dýchanie, peristaltiku i činnosť srdca.

...čítaj viac
   

Pitta

Pitta je princíp asimilácie, premeny a trávenia. Naše telo prijíma a spracováva nielen potravu, ale aj informácie a myšlienky zo sveta okolo nás. Medzi trávením, spôsobom myslenia a povahou existuje úzka súvislosť.

...čítaj viac
   

Kapha

Kapha znamená fyzickú silu a vitalitu. Reprezentuje princíp uchovávania, narastania a stability. Jej hlavnou úlohou je vytváranie opory, na telesnej úrovni sa stará hlavne o svalové, tukové tkanivo a kvalitu kostry.

...čítaj viac